İnmeli hastalarda gövde ve hamstring kas mimarisinin gövde kontrolü ve denge ile olan ilişkisi
Relationship between trunk and hamstring muscle architecture on trunk control and balance in stroke patients
  1. Tez No: 538753
  2. Yazar: ZÜLAL BEKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızın amacı inmeli hastalarda gövde kasları ve hamstring kas mimarisinin gövde kontrolü ve denge ile olan ilişkisi belirlemektir. Çalışmaya Süleyman Demirel Üniversite Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniğinde takipleri yapılan, MRI bulgularına göre inme tanısı almış, akut dönem 22 inme hastası dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri kaydedildi. Denge değerlendirmesinde Berg Denge Ölçeği, Gövde Bozukluk Ölçeği ve uzanmalar (Ayakta öne uzanma, Oturmada öne uzanma, Oturmada paretik tarafa yana uzanma, Oturmada paretik olmayan tarafa yana uzanma) kullanıldı. Kas mimarisini değerlendirmede ultrason ile ölçümler yapıldı. Ultrason ile Transversus Abdominus, Rectus Abdominus, İnternal Oblik, Eksternal Oblik, Lumbal Multifidus, Biceps Femoris, Semitendinözis ve Semimembranözis kaslarının kas kalınlığı ve kas kesit alanı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine the relationship between trunk and hamstring muscle architecture on trunk control and balance in stroke patients. 22 patients with acute stroke who were diagnosed with stroke according to their MRI findings were participated in the study from Suleyman Demirel University Medicine Faculty Neurology Clinic. Demographic data of the participant were recorded. To assessment of balance, Berg Balance Scale, Trunk Impairment Scale and protrusions (functional reach test, anterior reach in sitting, lateral reach to the paretic side in sittting, lateral reach to the non-paretic side in sitting) were used. Ultrasound measurements were performed to evaluate muscle architecture. Muscle thickness and muscle cross-sectional area were evaluated by using ultrasound for Transversus Abdominus, Rectus Abdominus, Internal Oblique, External Oblique, Lumbal Multifidus, Biceps Femoris, Semitendinousis and Semimembranous muscles.