Japon bıldırcınlarında (Coturnix coturnix japonica) rasyona fındık küspesi ilavesinin büyüme performansı ve karkas özelliklerine etkisi
Effect of dietary supplementation of hazelnut meal on growth performance and carcass traits of japanese quail (Coturnix coturnix japonica
  1. Tez No: 577105
  2. Yazar: ALPER KIRMIZIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CUFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma Japon bıldırcınlarında rasyona farklı seviyelerde fındık küspesi ilavesinin büyüme performansı ve karkas özellikleri üzerine etkisini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Çalışmada bir günlük yaşta ve karışık cinsiyette 375 adet japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) kullanılmıştır. Kontrol grubu için bitkisel kökenli protein ek yemi olarak yalnızca soya küspesi içeren rasyon (0FK) hazırlanırken, diğer gruplar için soya küspesine ilave olarak soya küspesinin sağladığı proteinin sırası ile %20, 40, 60 ve 80'ini sağlayacak miktarda fındık küspesi içeren rasyonlar (20FK, 40FK, 60FK ve 80FK) hazırlanmıştır. NRC (1994)'de Japon bıldırcınlarının büyütme dönemi için önerilen besin madde ihtiyaçlarına göre izonitrojenik (%24 ham protein) ve izokalorik (2900 kcal/kg metabolik enerji) olarak formüle edilen 5 rasyon, 5 tekerrürlü olarak denenmiştir. Deneme 5 hafta sürmüştür. Deneme süresince su ve yem ad-libitum olarak verilmiştir. Mevcut çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, büyütme dönemi sonunda muamele grupları arasında ortalama canlı ağırlık, ortalama canlı ağırlık artışı, yem değerlendirme katsayısı, karkas ağırlığı, karkas randımanı, but ağırlığı, göğüs ağırlığı ve dışkıdaki ham protein seviyesi bakımından istatistiki açıdan önem taşıyan bir fark bulunmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study investigated that an addition of different levels of hazelnut meal to diets on performance, carcass traits in quails (Coturnix coturnix japonica). A total of 375 mixed sex one-day-old quail chicks were used in the study. While the control group diet contained only soybean meal (0FK), other diets were prepared with hazelnut meal (20FK, 40FK, 60FK and 80FK) substituting 20%, 40, 60 and 80% of the protein provided by soybean meal. Five rations formulated as isonitrogenic (24% crude protein) and isocaloric (2900 kcal / kg metabolic energy) according to the nutritional requirements recommended for the growth period of the Japanese quails of NRC (1994) were tested with 5 replications. The experiment lasted 5 weeks. Feed and water were supplied ad-libitum. According to the data obtained from the present study, At the end of the growing period, there was no statistically significant difference between the treatment groups in terms of mean body weight, average body weight gain, feed conversion ratio, carcass weight, carcass yield, thigh weight, breast weight and crude protein level of excreta (P>0.05).