Orta yoğunlukta lif levha (MDF) üretim parametrelerinin optimizasyonu
Optimization of medium density fiberboard (MDF) production parameters
- Tez No: 577175
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOKANGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Orta yoğunlukta lif levha (MDF) üretiminde üretim parametreleri ürünün tipine göre değişmektedir. Her yeni ürün geçişinde bu parametreleri uygun değerlere ayarlamak için maliyeti yüksek deneme üretimleri yapmak ve kalitesizlik maliyetine katlanmak gerekir. Deneme üretimleri kaynaklı maliyetin önüne geçmek için matematiksel modelleme ile çözüm aranmıştır. Bu çalışma global ölçekli bir MDF üretim firmasının Adana tesisinde yapılmıştır. Öncelikle firma için kritik bir ürün seçilip o ürüne ait bir yıllık üretimler takip edilmiş ve çalışmaya konu veriler tutulmuştur. MDF üretimindeki yönetimin belirlediği tüm üretim parametreleri dikkate alınmıştır. Beklenen kalite çıktı değerleri için tüm üretim parametrelerinin optimum değerleri bulunmuştur. Vida tutma ve çekme kalite çıktıları üzerinde etkili olan üretim parametreleri istatiksel analiz ile belirlenmiştir. Çekme ve vida tutmayı maksimize eden tek amaç fonksiyonları oluşturulmuştur. Bu amaçlar dikkate alınarak çok amaçlı önceliklendirmesiz hedef programlama ile optimum/etkin üretim parametre değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In medium density fiberboard (MDF) production, production parameters vary according to the type of product. In order to adjust these parameters to appropriate values with each new product transition, it is necessary to make costly trial production and bear the cost of poor quality. In order to avoid the cost of trial production, a solution was searched with mathematical modeling. This study was carried out in Adana facility of a global MDF production company. Firstly, a critical product was selected for the company and one-year productions of that product were followed and the data subject to the study were kept. All production parameters determined by responsibles in MDF production are taken into consideration. Optimum values of all production parameters were found for expected quality output values. Production parameters which have an effect on screw holding and internal bond quality outputs were determined by statistical analysis. The single purpose functions are constructed to maximize internal bond and screw holding. Considering these objectives, optimum / effective production parameter values were obtained with multi-purpose non-prioritized goal programming.