Madde kullanım bozukluğu olan bireylerde sınır (borderline) kişilik özelliklerinin kendine zarar verme ve intihar davranışları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Exploration of the effect of borderline personality disorder on self-injuring and suicidal behaviors in individuals with substance use disorders
  1. Tez No: 577244
  2. Yazar: SUZAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERVİN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, Madde Kullanım Bozukluğu (MKB) tanısı olan ve MKB tanısı olmayan gruplarda, Sınır (borderline) kişilik özelliklerinin kendine zarar verme ve intihar davranışları üzerindeki yordayıcılığının değerlendirilmesidir. Araştırmanın örneklemini Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Psikiyatri servisinde tedavi görmekte olan MKB tanılı olgu grubu (n=122) ve İstanbul Arel Üniversitesi öğrencilerinden oluşan kontrol grubu (n=124) oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Demografik Bilgi Formu, Sınır (borderline) Kişilik Envanteri (BKE), Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri (KZVDDE) ve İntihar Davranışı Ölçeği (İDÖ) kullanılmıştır. Gruplar arası farkların belirlenmesinde, bağımsız örneklemler için t- Testi ve tekrarlı olmayan ölçümler için Tek Yönlü Varyans Analizi (One- Way ANOVA); değişkenler arasındaki ilişkilerin karşılaştırılması için ise Pearson korelasyon analizi ve çoklu hiyerarşik regresyon analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarında, MKB tanılı ve kontrol grubunda, Sınır (borderline) kişilik özellikleri arttıkça kendine zarar verme davranışları düzeyinin arttığı bulunmuştur. Yine tanılı ve kontrol grubunda KZVD Envanterinden sağlanan puanları kıyaslandığında anlamlı farklılık gözlenmemesine karşın iki grup arasında KZVD yöntemlerinin farklılaştığı gözlenmiştir. Çalışmanın diğer bir sonucu ise Sınır (borderline) kişilik özelliklerinin ve intihar davranış puanlarının kontrol grubuyla farklılaştığı ve kontrol grubundan daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Tanılı grupta katılımcıların cinsiyetleri ile kendine zarar verme arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki gözlenirken, aynı değişkenler arasındaki ilişki kontrol grubunda pozitif yönde ve yine istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılıp araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the predictors of borderline personality traits on self-harm and suicidal behaviors in groups with substance use disorder (SUD) and without SUD. The sample of the study consists of a case group (n = 122) diagnosed with substance use disorder (n = 122) receiving treatment in the Psychiatry Department of the Balikli Greek Hospital and a control group (n = 124) of Istanbul Arel University students. Demographic Information Form, Borderline Personality Inventory (BMI), Self-Harm Behavior Assessment Inventory (NSSI) and Suicide Behavior Scale (ISS) were used to collect data. T-Test for independent samples and One-Way ANOVA for non-repetitive measurements (One-Way ANOVA); Pearson correlation analysis and multiple hierarchical regression analysis techniques were used to compare the relationships between variables. As a result of the study, it was found that the level of self-harm behaviors increased as Borderline personality traits increased in the diagnosis and control group. Again, when the scores obtained from the Self-Harm Behavior Inventory were compared in the diagnosed and control groups, no significant difference was observed, but the self-harm methods differed between the two groups. As a result of the study, it was concluded that borderline personality traits and suicidal behavior scores differed from the control group and were higher than the control group. While there was a negative correlation between the gender of the participants and self-harm in the diagnosed group, the relationship between the same variables was found to be positive and statistically significant in the control group. The findings obtained from the research were discussed in the light of the literature and recommendations were made to the researchers. The findings obtained from the research were discussed in the light of the literature and recommendations were made to the researchers.