Au / 9 - [(5-nitropiridin-2-aminoetil) iminometil] -antrasen (NAMA)/n-Si/Indiyotların ışık altında karakteristik parametrelerinin incelenmesi
The investigation of the electrical parametersunder the different illuminations intensity ofAu / 9 - [(5-nitropiridin-2-aminoetil) iminometil] -antrasen (NAMA)/n-Si/In schottky diode
- Tez No: 577261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN EYMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışmamızda; n tipi Si altlık üzerine 9-[(5-nitropiridin-2-aminoetil) iminometil] -antrasen (NAMA) organik bileşiği spin kaplama yöntemi ile kaplanmıştır. Bir Schottky diyot örneği olan Au/NAMA/n-Si/In üretilmiş ve bu diyotun elektriksel karakterizasyonu amacı ile oda sıcaklığında, karanlık ve farklı aydınlatma şiddetleri altında I-V ölçümleri alınmıştır. Karanlık ve 100 mW/cm2 için idealite faktörü değerleri sırasıyla 3,54 ve 1,39 olarak hesaplanmıştır. Engel yüksekliği değerleri ise karanlık ve 100 mW/cm2 için sırasıyla 0,756 eV ve 0,903 eV olarak hesaplanmıştır. Aydınlatma şiddetinin artışı ile idealite faktörü değerinin azaldığı, engel yüksekliği değerinin ise arttığı izlenmiştir. Seri direnç (Rs) değerleri Cheung&Cheung metodu uygulanarak belirlenmiştir. Seri direnç değerleri karanlık ve 100 mW/cm2 için sırasıyla 10944 Ω ve 8281Ω olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study; 9 - [(5-nitropyridin-2-aminoethyl) iminomethyl] -antracene (NAMA) organic compound was coated on the n-type Si substrate by the spin coating method. A Schottky diode sample, Au / NAMA / n-Si / In, was produced and I-V measurements were taken at room temperature under dark and different illumination intensities for the purpose of electrical characterization of this diode. The ideality factor values for dark and 100 mW / cm2 were calculated as 3.54 and 1.39, respectively. Barrier height values were calculated as 0,756 eV and 0,903 eV respectively for dark and 100 mW / cm2. It was observed that the value of ideality factor decreased, and the barrier height of obstacle increased with the increase of illumination intensity. Series resistance (Rs) values were determined by applying Cheung & Cheung method. Series resistance values were found to be 10944 and 8281, respectively, for dark and 100 mW / cm2.