Mekansal anlamda lojistik merkez incelemesi İstanbul Hadımköy örneği
Logistics center review in terms of spatial context Istanbul Hadımköy case
  1. Tez No: 577274
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüz dünyasında artan ticaret ve rekabet ortamı ile birlikte lojistik faaliyetlerin önemi artmakta ve lojistik sektörü Dünyada ve Türkiye'de her geçen gün önemini gittikçe arttıran ve gelişen bir sektör halini almaktadır. Lojistik faaliyetlere fayda sağlayan hizmetlerden biri de lojistik merkez/köy kavramı olmuştur. Lojistik merkezler/köyler, işletmelerin pazarda bulunan rakiplerine karşı bu üstünlüğü sağlamada yardımcı olmaktadırlar. Bu gelişmelerle birlikte lojistik faaliyetlerle ilgili tüm hizmetlerin en iyi şekilde verildiği yük merkezlerinin belirli noktalarda meydana getirilmesi, taşımacılık kalitesinin, verimliliğinin en iyi hale getirilmesi, kentsel lojistikten kaynaklı trafik yükünün en aza indirilmesi amacıyla lojistik merkezlerin/köylerin kurulması kaçınılmaz hale gelmiştir. Lojistik merkezler her türlü ulaştırma moduna etkin bağlantıları olan, taşıma modları arasında hızlı, güvenli, düşük maliyetli ve çevreci aktarma alanlarına sahip bölgelerdir. Bu tez çalışmasında, İstanbul ili Hadımköy ilçesinde yer alan lojistik firmaların; yer seçimini etkileyen kriterleri mevcut lokasyondaki problemleri, lojistik hizmet alırken karşılaştıkları problemleri, konum, nitelik ve ilişkileri tartışılmaktadır. Bu süreçte dikkate alınan kriterler; ulaşım ağı ve erişilebilirlik, mekânsal bilgiler, teknoloji ve bilgi seviyesi, pazar kümelenmeleridir. Yöntem uygulamasında lojistik sektörü ile ilgilenen firmalara özel saha araştırması ve anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, belirlenen kriterler çerçevesinde İstanbul-Hadımköy Lojistik Merkezi'ndeki mevcut durum ele alınmış, planlanan programlar hakkında bilgiler verilmiş ve çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays the importance of logistics activities are increasing due to the escalation in commercial and competitive ambient which also leads to a major expansion in the logistics as a gradually advancing industry both in Turkey and in the World. One of the notions that utilizes the logistics industry is“The Logistics Center/Village”Concept. Logistics Centers/Villages, allows enterprises to have a consistent predominancy among their contenders in the market. Considering these advances it is crucial to conduct Logistics Centers/Villages that aims constituting freight centers at certain locations to offer the best services for logistics activities to increase transportation quality, efficiency and to decrease the traffic congestion caused by city logistics. Logistics centers are the fastest, safest, low-cost and environmentally friendly transfer areas between transport modes with active connections to all modes of transport. In this work, the logistics companies in Hadımköy district of İstanbul reviewed based on; The criteria affecting the location selection are the problems in the current location, the problems they encounter while receiving logistics services, their position, quality and relationships. Criteria taken into consideration in this process; transport network and accessibility, spatial information, technology and knowledge level, market clusters. A field study and a survey were conducted in the method application. At the end of the study, the current situation in Istanbul-Hadımköy Logistics Center was discussed, informations given about the proposed programs and solutions also suggested.