Deniz canlılarının lojistiği üzerine bir uygulama
An application on logistic of marine animals
- Tez No: 577275
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Lojistik, küresel dünyanın en kritik sektörlerinden biridir. Lojistiğin en temel faaliyeti ise taşımacılıktır. Taşıma faaliyetleri, genellikle kara, hava, demir ve denizyolu ile yapılmaktadır. Her bir taşımacılık modunun diğerine karşı farklı üstünlükleri ve zayıflıkları vardır. Karayolu taşımacılığı ise bir istasyona, limana ya da havaalanına ihtiyaç duymaksızın hemen her yere taşımacılık yapılabilmesi, nispeten ucuz olması ve hemen her şeyin taşınabilmesi gibi avantajları ile öne çıkmaktadır. Karayolu ile taşınabilen şeylerden biri de deniz canlılarıdır. Deniz canlılarının taşımacılığı, her şeyden önce taşınan malın canlı olmasıyla diğer taşıma türlerinden ayrılmaktadır. Deniz canlılarının taşımacılığında canlı olarak teslim alınan balıkların yine canlı olarak teslim edilmesi gereklidir. Bunun için de taşıma esnasında canlılık sağlayan koşulların sürekliliği gereklidir. Bu çalışmada Aydın Akbük'te faaliyet gösteren bir kuluçkahanenin (Egemar) canlı balık taşımacılığı kapsamında yaptığı bir taşıma faaliyeti, örnek olay yöntemiyle incelenmiştir. Sonuç olarak incelenen taşıma faaliyetine göre Egemar'ın stok yoğunluğu ve kullanılan anestezik maddeler konusunda daha özenli davranması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Logistics is one of the most critical sectors of the global world. The most basic activity of logistics is transportation. Transport activities are usually carried out by road transport, air transport, railway transport and maritime transport. Each mode of transport has different advantages and weaknesses to the other. Road transport is notable for transportation to almost everywhere without need of a station, port or airport, for being relatively inexpensive and for the advantage of being able to carry almost anything. One of the things that can be carried by the road transport is marine species. First of all, the transport of marine species is different from other types of transport with the goods being transported are alive. The fish, which are loaded alive in the transportation, must be delivered alive again. For this purpose, the continuity of conditions that require vitality during transport is necessary. In this study, a transport activity of a hatchery (Egemar) operating in Akbük, Aydın, within the scope of live fish transport, has been examined by case study. As a result, it has been suggested that Egemar should be more careful about the stock density and the anesthetic agents used.