Düzce ili ekolojik koşullarında bulunan entomopatojenik fungusların ve biyolojik etkinlikliklerinin araştırılması
Investigation of entomopathogenic fungi and their biological activities in ecological conditions of Duzce
  1. Tez No: 577308
  2. Yazar: YEŞİM KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KARABÖRKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma Düzce ilinde yayılış gösteren entomopatojenik fungusların belirlenmesi, yaygınlık ve dağılım durumlarının ortaya konması ve farklı ortam koşullarındaki etkinliklerinin tespiti amacıyla yapılmıştır. Farklı özelliklere sahip 54 lokasyonlardan alınan toprak örneklerininden Beauveria bassiana türüne ait 29, Metarhizium anisopliae türüne ait 16 izolat olmak üzere toplam 45 izolat elde edilmiştir. Entomopatojen fungusların genel yaygınlık oranı %33.33 iken tür bazındaki yaygınlık oranları ise B. bassiana ve M. anisopliae türleri için sırasıyla %24.07 ve %11.11 olarak bulunmuştur. M. anisopliae 126-286 m arasında değişen rakımlardan, B. bassiana ise 19-1298 m arasında değişen rakımlardan izole edilmiştir. Ayrıca B. bassiana izolatları tarımsal ve ormanlık arazilerden, M. anisopliae izolatları ise çoğunlukla tarım arazileri ve meralık alanlardan elde edilmiştir. İzolatlar gerek doğrudan böceğe püskürtme, gerekse dolaylı olarak substrata uygulama sonrası Tenebrio molitor larvaları üzerinde yüksek öldürücü etki göstermiştir. Fungal izolatlar larvalara karşı püskürtme yoluyla (1x106 konidi/ml) uygulandığında B. bassiana YK11 ile YK16 ve M. anisopliae YK43, YK44 ve YK45 izolatlarının öldürme oranları 7 gün içerisinde %100 olmuştur. 10 gün içerisinde %100 öldürme etkinliği gösteren 12 izolat için öldürme süreleri (LT50 ve LT90) hesaplanmıştır. LT50 ve LT90 değerleri B. bassiana izolatları için 43.08 ila 183.61 saat iken bu değerler M. anisopliae izolatları için 10.48 ila 189.24 saat olarak bulunumuştur. Buğdaya uygulama (1x107 konidi/ml dozda) sonrası izolatların etkinlikleri %3'lük süspansiyonda düşük iken (en yüksek %36.67) %10'luk süspansiyonda önemli oranda artmış ve B. bassiana YK23 ve YK26 izolatları için %93.33 ve %100'e ulaşmıştır. Aynı dozdaki toprak uygulamasında ise B. bassiana YK14, M. anisopliae YK38 ve YK45 izolatları T. molitor larvalarının tamamını 7 gün içerisinde öldürmüştür. Düzce ilinden elde edilen B. bassiana ve M. anisopliae izolatlarının farklı koşullar altında T. molitor larvalarına karşı oldukça yüksek etki göstermiş olması bu fungusların tarımsal zarara neden böceklere karşı biyolojik mücadelede değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine entomopathogenic fungi occuring in Duzce province, to determine the prevalence and distribution, and to determine their activity in different environmental conditions. A total of 45 isolates were obtained from 54 soil samples of different location, including 29 isolates of Beauveria bassiana and 16 isolates of Metarhizium anisopliae. The overall prevalence of entomopathogenic fungi was 33.33% and the prevalence rates were 24.07% and 11.11% for B. bassiana and M. anisopliae, respectively. M. anisopliae was isolated from altitudes ranging from 126-286 m and B. bassiana from altitudes ranging from 19-1298 m. In addition, B. bassiana isolates were obtained from farmland and forestry land and M. anisopliae isolates were mostly obtained from farmland and pasture areas. The isolates showed high lethal effect on the larvae of Tenebrio molitor after the directly spraying on the insect and indirectly on the substrate. Fungal isolates were applied against the larvae (1x106 conidi/ml). The mortality rates of B. bassiana YK11 and YK16, and M. anisopliae YK43, YK44 and YK45 isolates were reached to 100% within 7 days. Lethal times (LT50 and LT90) for 12 isolates showing 100% mortality was calculated. The LT50 and LT90 values were fluctuated from 43.08 to 183.61h for B. bassiana, while were fluctuated from 10.48 to 189.24h for M. anisopliae isolates. The efficacy of the isolates after the application to the wheat (1x107 conidi/ml dose) was lower in the 3% (w/v) aqueous suspension (