Hemofili nedeni ile profilaksi alan ve almayan hastaların yaşam kalite standartlarının değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life standards of patients with and without prophylaxis due to hemophilia
- Tez No: 806518
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Yapılan çalışmamızda profilaksi alan ve almayan, inhibitör (-) ve (+), hedef eklem tutulumu olan ve olmayan, hafif, orta ve ağır tip hemofilik hasta ve ebeveynlerinin yaşam kalitesi değerlendirme envanteri kullanılarak yaşam kalite standartlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Bu çalışmaya Nisan 2014- Eylül 2014 tarihleri arasında İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Hematoloji Polikliniğinden hemofili tanısı ile takip edilen 8-12 yaş grubunda toplam 40 hemofili hastası ve 40 tane ebeveyni çalışmaya alınmıştır. Ölçülen en düşük faktör düzeyi
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In our study, it was aimed to evaluate the quality of life standards of patients with or without prophylaxis, inhibitory (-) and (+), target joint involvement or not, mild, moderate and severe hemophilic patients and their parents using the quality of life inventory. MATERIAL AND METHODS: A total of 40 patients with hemophilia in the 8-12 age group who were followed up with the diagnosis of hemophilia in Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital Pediatric Hematology Clinic between April 2014 and September 2014 and their parents were included in the study. Those with the lowest measured factor level