Çalışma yaşamında engellilerin karşılaştığı sorunlar ve sosyal hizmet
Problems faced by disabled people in working life and social work
  1. Tez No: 577340
  2. Yazar: MELİKE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BAYDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Amaç: Bu çalışma, ülkemizde özel ve kamu sektöründe çalışan engellilerin karşı karşıya kaldıkları sorunları tespit etmeyi ve sosyal hizmet disiplini bağlamında değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma nitel araştırma türü olan fenomenolojik tiptedir. Araştırma verileri Adana Kent Merkezinde özel ve kamu sektöründe çalışan engelliler arasından amaca uygun kartopu örnekleme yolu ile seçilmiş 20 katılımcıdan toplanmıştır. Açık uçlu soruların kullanıldığı ve ses kayıt cihazı ile kaydedilen derinlemesine görüşmeler, yazılı metin haline dönüştürüldükten sonra MAXQDA Programı kullanılarak incelenmiştir. Veriler, tümevarımsal tematik analiz yolu ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışan engellilerin görüşleri incelendiğinde, yaşadıkları sorunların iki temel başlık altında toplandığı görülmüştür.“Normal”olarak tanımlanan insanlardan farklı olmaları nedeniyle baş etmek zorunda kaldıkları sorunlar“engelli olma”başlığı altında kategorilere ayrılmıştır.“Engellenmek”başlığı altında ise toplumun neden olduğu engeller yer almaktadır. İstihdamda adalet sadece işe yerleşmeyi değil, aynı zamanda doğru işe yerleşmeyi de kapsamalıdır. Bunu başarmanın yolu eğitim, kurumsal ve sosyal destekten geçmektedir. Sonuç: Engellilerin çalışma yaşamında toplumsal önyargılar nedeniyle“engellendikleri”bu nedenle sosyal hizmet müdahalesinin öncelikle engelliye değil, topluma yönelik planlanması ve uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose : This study aims to identify the problems faced by disabled people working in the private and public sectors in our country and to evaluate them in the context of social work discipline. Material and Method: The research is a phenomenological study which is a qualitative research type. The research data were collected from 20 participants selected with snowball sampling method to relevant from the disabled people who work in private and public sector in Adana City Center. Open-ended questions and dept interviews recorded with the voice recorder were analyzed using the MAXQDA Program after being converted into written text. Data were evaluated by inductive thematic analysis. Findings: When the opinions of the disabled people were examined, it was seen that the problems they experienced were grouped under two main headings. The problems that they have to deal with because they are different from the normally defined people are categorized under the title of disabled. Under the heading Preventing there are obstacles caused by society. Justice in employment should not only include employment, but also the right job. The way to achieve this is through education, institutional and social support. Result: People with disabilities were“blocked”in their working life due to social prejudices. For this reason, social work intervention should be planned and implemented primarily for society.