Tip 2 diyabet ve kanser riski
Type 2 diabetes and cancer risk
- Tez No: 577382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, Tip 2 diyabetin kanser gelişimi üzerine etkisini belirlemek amacıyla vaka kontrol tipte yapıldı. Araştırmanın evrenini ve örneklemini Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Farabi Hastanesi'nde 1 Ocak 2015-31 Aralık 2015 tarihleri arasında kanser tanısı olan 11 570 vaka grubu ile akut üst/alt solunum yolu enfeksiyonu, akut üst/alt üriner sistem enfeksiyonu, akut enfeksiyonlar, taş, travma problemleri ile ilgili tanısı olan 17 973 kontrol grubu olmak üzere toplam 29 543 hasta oluşturdu. Veriler, Hasta Bilgi Formu ile Bilgi İşlem Merkezi'nden elektronik ortamdan toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, student-t testi, pearson korelasyon analizi, pearson ki-kare testi ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. Vaka grubunun %8.68'inin meme malign neoplasm tanısına sahip olduğu saptandı. Vaka grubunda diyabet görülme oranı kontrol grubundan; kontrol grubunun diyabet süre ortalaması vaka grubundan daha yüksek bulundu. Vaka grubundaki olguların diyabet süreleri ile kanser süreleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Vaka grubunda diyabeti olmayanlarda meme malign neoplazm, diyabeti olanlarda tiroid bez malign neoplazm daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with the case-control method to determine the effect of type 2 diabetes on cancer development. The population and sample of the study were composed of total 29 543 patients who were treated 1 January to 31 December in 2015 at Farabi Hospital within Karadeniz Technical University Health Application and Research Center. 11 570 of patients with cancer diagnosis constitute the case group. Remaining 17 973 patients constitute the control group. The control group consisted of patients with acute upper / lower respiratory tract infection, acute upper / lower urinary tract infection, acute infections stone, trauma problems. Research data were collected from Patient Information Form and Data Processing Center. To evaluate the data; counting, percentage taking, fair average methods and student-t-test, Pearson correlation analysis, Pearson chi-square test and logistic regression analysis were used. It was determined that 8.68% of patients had malignant neoplasm of the breast in the case group. Incidence rate of diabetes in the case group was higher than the control group. On the contrary, average duration of diabetes for the control group was significantly higher than the case group. There is a positive correlation between duration of diabetes and duration of cancer in the case group. Case group patients with no diabetes usually have malignant neoplasm of breast. On the other hand patients with diabetes usually have thyroid gland malignant neoplasm.