3-stirilkromon türevlerinin antioksidan etkinliklerinin kuantum mekaniksel incelenmesi
Quantum mechanics investigation of antioxidant activities of 3-styrylchromone derivatives
- Tez No: 577468
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA ÖZBAKIR IŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, incelenen 3-stirilkromon türevlerinin antioksidan aktivitelerinin değerlendirilmesidir. Bu amaç için, teorik ve deneysel sonuçlar karşılaştırıldı ve antioksidan etki mekanizmaları değerlendirildi. İncelenen türevler ve bunların iyonik formları için gaz fazında ve suda B3LYP / 6-311 ++ G (2d, 2p) düzeyinde kuantum kimyasal hesaplamalar yapıldı. Suyun antioksidan aktivite üzerindeki çözülme etkisi, aynı teorik düzeyde iletken tipi polarize continuum modeli (C-PCM) kullanılarak incelendi. İncelenen bileşikler için antioksidan etki mekanizmaları, çeşitli fizikokim-yasal parametreler ile termodinamik olarak değerlendirildi. Sonuçlar, hidrojen atomu transferinin (HAT), gaz fazındaki 3-stirilkromonların antioksidan aktivitesini belirlemek için en uygun mekanizma olduğunu gösterdi, buna karşın sulu çözeltide, proton kaybı- elektron transferi (SPLET) mekanizmasının, termodinamik olarak en olası reaksiyon yolu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is on the evaluation of the antioxidant activities of the investigated 3-styrylchromone derivatives by comparing our theoretical results with experimental results and on the elucidation the antioxidant action mechanisms. For this purpose, quantum chemical calculations were performed at the B3LYP/6-311++G(d,p) level for the investigated derivatives and their ionic forms in the gas phase and in water. The solvation effect of water on the antioxidant activity was examined using the conductor–like polarizable continuum model (C-PCM) at the same level of theory. The antioxidant action mechanisms for the investigated compounds were assessed thermodynamically by several physicochemical parameters. The results showed that hydrogen atom transfer (HAT) was the most favorable mechanism for describing the antioxidant activity of 3-styrylchromones in the gas phase, whereas in aqueous solution, sequential proton loss electron transfer (SPLET) represented the most thermodynamically plausible reaction pathway.