Uluslararası finansal raporlama standartlarının firma değerlemesi uygulamalarına etkisi
The effects of international financial reporting standards to the firm valuation applications
- Tez No: 577514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE IŞIN DİZDARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Uluslararası Finansal Raporlama Standartları firmalarla ilgili karar vericilere firmanın finansal durumu ve genel performansı hakkında güvenilir ve ihtiyaca hizmet edebilecek bilgi sağlamak için düzenlenmiştir. Firmaların muhasebe kayıtlarını yaparken, finansal tablolarını hazırlarken ve kamuya ayrıntılı bilgiler verirken tüm dünyada ortak amaca hizmet eden ilke, ölçü ve kavramları temel alan UFRS'na uymaları beklenmektedir. Ülkemiz de UFRS'na uyum sağlayabilmek için gerekli adımları atmış ve uygulamaya koymuştur. Diğer yandan firma değerinin doğru hesaplanması yatırımcılar, analistler, hissedarlar açısından önemlidir. UFRS uygulamalarının firma değeri üzerinde etkili olması beklenmektedir. Bu çalışmanın amacı, UFRS'nın firma değerlemesi uygulamalarına etkisini incelemektedir. Tezin birinci bölümünde Standartlarla ilgili kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde değer kavramı, firma değeri ve firma değerleme ölçüleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde UFRS'ndaki değerleme ölçüleri üzerinde durularak, UFRS'nın firma değerlemesine etkisi ayrı ayrı incelenmiştir. Dördüncü bölümde, gerçek bir firmanın finansal verilerinden yola çıkılarak UFRS'nın firma değeri etkisi üzerine bir uygulama yapılmıştır. Uygulamanın sonucunda firmanın finansal tabloları dikkate alındığında UFRS'na geçişle birlikte TDHP/MSUGT'na göre firmaların özsermayelerinin ve net karının daha az göründüğü ortaya çıkmıştır. Ayrıca UFRS'na göre hazırlanan finansal tablolardan elde edilen verilerle net aktif yöntemine ve özsermayeye olan serbest nakit akışları yöntemine göre firma değeri hesaplandığında firma değerinin daha az hesaplandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The International Financial Reporting Standards are designed to provide decision makers with reliable information that serves the needs of the Company's financial position and overall performance. IFRS is an international accounting language and system based on principles, measures and terms that serve a common purpose all over the world. Firms are expected to comply with IFRS when preparing their financial charts, accounting and providing detailed information to the public. Our country has taken the necessary steps to comply with the International Financial Reporting Standards and has applied the IFRS implementation process. The purpose of this study is to investigate The Effects of International Financial Reporting Standards to the Firm Valuation Applications. In the first part of the thesis, information is given about institutions and organizations related to IFRS and Standards. In the second part, the term of value, firm value and firm valuation measures are emphasized. In the third section, the valuation measures in IFRS are discussed and the effect on each of the International Financial Reporting Standards on the firm valuation is examined separately. In the fourth chapter, an application is made on the firm value effect of IFRS based on the financial data of a real firm. As a result of the application, when the financial charts of the firm are taken into consideration, it is seen that with the transition to IFRS, the owner's equity and net profit of the firms appear less than The Uniform Chart of Accounts / The Uniform Accounting System. In addition, when the firm value is calculated by using the data obtained from financial statements prepared according to IFRS and net asset value method and free cash flows to owner's equity method, it is found that the firm value is less calculated.