Tanacetum alyssifolium bitkisinin su ekstresinden aktif bileşiklerin izolasyonu ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Isolation of active compounds from water extract of tanacetum alyssifolium plant and investigation of biological activities
  1. Tez No: 577564
  2. Yazar: TAHA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Asteraceae familyasının bir üyesi olan Tanacetum alyssifolium bitkisinin su ekstresinde mevcut olan sekonder metabolitlerin kromatografik yöntemle (kolon kromatografisi) izolasyonu, izole edilen bileşiklerin spektroskopik metotlarla yapılarının belirlenmesi, antikanserojen etkisi ve antioksidan aktivitesinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla, Tanacetum alyssifolium bitkisi toplanıp gün ışığı görmeyecek şekilde oda şartlarında kurutuldu. Bitki n-bütanol, etil asetat, ve su fazı olmak üzere üç farklı çözücü ile hazırlanarak su ekstraktına kolon kromatagrafisi uygulandı. Su ekstraktından iki bileşik izole edilerek bu bileşiklerin yapısı spektroskopik metotlarla (1D-NMR ve 2D-NMR) aydınlatıldı. İzole edilen bileşiklerin 1D-NMR ve 2D-NMR sonuçlarına göre yapılarının Rutin ve İzofraksetin olduğu belirlendi. Antioksidan aktiviteleri DPPH•, ABTS•+ serbest radikallerini giderme ve metal iyonlarını şelatlama metotları kullanılarak belirlendi. Standart antioksidan olarak troloks ve EDTA kullanıldı. Antiproliferatif aktiviteleri ise MCF-7 ve MDA-MB-453 hücre hatları üzerinde anti-kanser ilaç olarak kullanılan Karboplatin ile on farklı dozda karşılaştırılarak incelendi. Sonuç olarak her iki bileşikte antioksidan aktivite göstermiş olup, standart olarak kullanılan yapılara göre daha az, antiproliferatif aktivite ise sadece İzofraksetin bileşiğinde tespit edilmiş olup, aktivite değerleri standarttan daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to isolate the secondary metabolites present in the water extract of Tanacetum alyssifolium which is a member of Asteraceae family by chromatographic method (column chromatography), to determine the structure of the isolated compounds by spectroscopic methods, to investigate the anticarcinogenic effect and antioxidant activity. For this purpose, the Tanacetum alyssifolium plant was collected and dried under room conditions to avoid daylight. The plant was prepared with three different solvents: n-butanol, ethyl acetate, and water phase and the column was subjected to column chromatography. Two compounds were isolated from the water extract and their structure was determined by spectroscopic methods (1D-NMR and 2D-NMR). According to 1D-NMR and 2D-NMR results of the isolated compounds, it was determined that their structures were Routine and Isofracsetine. Antioxidant activities were determined using DPPH•, ABTS•+ free radical scavenging and chelating metal ions. Trolox and EDTA were used as standard antioxidants. Its antiproliferative activities are in ten different doses with Carboplatin, which is used as an anti-cancer drug on MCF-7 and MDA-MB-453 cell lines and examined. As a result, both compounds showed antioxidant activity, less than the standard structures, and antiproliferative activity was detected only in the compound of Isofracsetin, activity values were lower than the standard.