Effects of nanocarriers on saccharomyces cerevisiae
Nanotaşıyıcıların saccharomyces cerevısıae üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 577565
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEFİKA KUTLU ÜLGEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAR İLERİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Nanotaşıyıcılar, ilaç dağıtımı alanındaki ümit verici özellikleri nedeniyle geniş bir şekilde çalışılmıştır ve farmakokinetik özelliklerin, biyolojik dağılımın, çözünürlük ve stabilitenin gelişmesini, terapötik ajanların kontrollü salınımını ve bölgeye özgü dağıtımını sağlarlar, ve hedeflenen bölgedeki toksik etkiyi azaltırlar. Ayrıca, nanotaşıyıcılar, boyutlarının, bileşimlerinin, şekillerinin ve yüzey özelliklerinin değiştirilebilmesi imkanı ile eşsiz fizyokimyasal özellikler sergiler. Bu çalışma, farklı konsantrasyonlara, boyutlara, yüzey yüklerine ve fonksiyonel gruplara sahip polistiren lateks nanopartiküllerin (PSL NP), DOPC lipozomların ve hibrit NP'lerin (DOPC kapsüllenmiş PSL NP'lerin) karakterizasyonunu, bunların Sac6:RFP işaretlenmiş S. cerevisiae hücrelerindeki sitotoksisite etkilerinin incelenmesini ve PSL NP'lerin olası hücre içine alım mekanizmalarının araştırılmasını içeren kombine bir yaklaşımdan oluşmaktadır. NP'leri karakterize etmek için DLS, ELS, STEM ve TEM analizleri yapılmıştır. NP'lerin toksisitesinin belirlenmesinde CFU analizi ve CLSM görüntülemeleri yapılmıştır. Negatif yüklü PSL NP'ler 50 mg/L'de toksisite göstermezken, konsantrasyon artışı canlılık azalmasına neden olmaktadır, örneğin 800 mg/L'de hücre canlılığı %60 civarındadır. 30nm-C-n PSL NP'lerin hücre içine alındığı ve çekirdeğe girdiği takdirde toksik olduğu görülmüştür. 50nm-A-p ve 100nm-A-p PSL NP'ler ise 50 mg/L'de toksik olmayıp, ancak 100 mg/L'den sonra tamamen toksik etkiye sahiptirler, hücre yüzeyini kaplar ve hücre canlılığına engel olurlar. Hibrit NP'ler, PSL NP karşılıklarına kıyasla zıt canlılık sonuçları sergilerler. Uzun süreli toksisite etkisi çalışması, negatif yüklü ve karboksil fonksiyonlu PSL NP'lerin 100-200 mg/L konsantrasyonlarda, 15 kuşak NP maruziyetinden sonra toksisite göstermediğini ortaya koymaktadır. Endositoz önleyici muamele deneyleri, PSL NP'lerin difüzyon, kısmen mikrotübüle bağlı veya farklı bir faktör aracılı endositozla hücre içerisine alındıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nanocarriers have been studied widely owing to their promising features in the field of drug delivery and they improve pharmacokinetic properties, biodistribution, solubility and stability, provide controlled release and site-specific delivery of the therapeutic agents, and decrease the toxicology at the targeted site. Also, the nanocarriers exhibit unique physiochemical properties by the opportunity of changing their sizes, compositions, shapes and surface properties. The present study involves a combined approach of the characterization of the polystyrene latex nanoparticles (PSL NPs), DOPC liposomes and hybrid NPs (DOPC encapsulated PSL NPs) having different concentrations, sizes, surface charges and functional groups and the determination of their cytotoxicity effects towards the Sac6:RFP tagged S. cerevisiae cells as well as the investigation of the possible uptake mechanisms of the PSL NPs. DLS, ELS, STEM and TEM analyses were carried out to characterize the nanoparticles. CFU analysis and CLSM imaging were performed to determine the toxicity of the nanoparticles. Negatively charged PSL NPs do not show toxicity at 50 mg/L, while the concentration increase results in viability decrease, such that at 800 mg/L, the viability percentage of the cells is around 60%. 30nm-C-n PSL NPs are internalized by the cells and show toxic effect if they enter to the nucleus. 50nm-A-p and 100nm-A-p PSL NPs are non-toxic at 50 mg/L, but they are fully toxic after 100 mg/L concentration. They cover the cell surface and inhibit the cell viability. Hybrid nanoparticles exhibit opposite viability results compared to their PSL NP counterparts. The long-term toxicity effect study reveals that negatively charged and carboxyl functionalized PSL NPs at 100-200 mg/L concentrations do not show toxicity after 15 generations of NP exposure. Endocytosis inhibitor treatment experiments show that the PSL NPs are internalized by diffusion, partly microtubule dependent or a different factor mediated endocytosis.