Türkiye'de suçun bölgesel belirleyicileri
Regional crime decisive in Turkey
  1. Tez No: 577574
  2. Yazar: ESRA GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİ ABAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Sosyoloji, Econometrics, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, 2016 yılında Türkiye'de meydana gelen suç sayılarının bölgesel belirleyicileri, sayım veri modellerinden poisson regresyon, negatif binom regresyon, kesilmiş poisson regresyon ve kesilmiş negatif binom regresyon kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada, bağımlı değişken olarak çeşitli suç sayıları bağımsız değişkenler olarak; yabancı göç, nüfus, coğrafi bölge, ilin denize kıyısının olup olmadığı, okuma yazma bilenlerin oranı, bin kişi başına düşen motorlu taşıt sayısı, tasarruf mevduat miktarı, toplam krediler, ortalama günlük kazanç, nüfus yoğunluğu, toplam nüfus içerisindeki yeşil kart sahibi oranı, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamındaki nüfus, ihracat miktarı, toplam içerisindeki sanayi elektrik tüketim miktarı kullanılmıştır. Oluşturulan modellerin tahmininden elde edilen sonuçlarda nüfus değişkeninin hemen hemen tüm suç türlerinde anlamlı ve pozitif yönde etkisinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bu bağımsız değişkenlerin, suç türlerine göre azaltıcı ve artırıcı etkiye sahip olabileceği oluşturulan modellerin tahmininden elde edilen sonuçlarla belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, regional determinants of the number of crimes in 2016 occurring in Turkey are investigated by using count data models such as poisson regression models, negative binomial regression, trunceted poisson regression and trunceted negative binomial regression. In the study the numbers of various crimes are used as dependent variables and immigration, population, geographical region, having a coast, literacy rate, the number of motor vehicle per one thousand people, the amount of saving deposits, total credits, average daily earnings, population density, percentage of green card holders in total population, population covered by the Social Security Institution, export quantity, industrial electricity consumption quantity in total consumption are used as independent variables. According to the results obtained from the estimation of the models, the population variable is significant and has positive effect on almost all crime types. In addition, it was determined that these independent variables could have decreasing and increasing effect according to the crime types the results obtained from the estimation of the models created.