LiTaO3 kristalinin yapısal, elektronik ve dinamik özelliklerinin Ab İnitio Yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the structural, electronic and dynami̇c properties of LiTaO3 crystal by Ab Initio Method
- Tez No: 577587
 - Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÇABUK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, ferroelektrik ve paraelektrik fazdaki LiTaO3 kristalinin doğal ortam basıncında yapısal parametreler, elektronik bant yapısı, elastik katsayılar, polikristal elastik özellikler, anizotropi faktörler, Debye sıcaklığı, fonon dispersiyon eğrisi ve fonon durum yoğunluğu ab initio metodu kullanılarak incelendi. Her iki fazdaki atomik yapı optimize edilerek örgü sabiti, açı ve atomik konumlar elde edildi. Her iki fazda da LiTaO3 'ün dolaylı bir enerji bandı aralığına sahip olduğunu bulduk. Elektronik yapı ve durum yoğunluklarının farkı her iki fazda da oldukça küçüktür. Hesaplanan tek kristal elastik katsayılar göstermektedir ki LiTaO3 'ün her iki fazdaki mekanik kararlılığı genelleştirilmiş Born kriterleri kullanılarak onaylandı. Kayma, hacim ve Young modülü, Poisson oranı ve Vickers sertliği Voight-Reuss-Hill metodu kullanılarak teorik elastik sabitlerden hesaplandı. Bazı anizotropi faktör ve indeksleri mekanik anizotropiyi incelemek için belirlendi. Her iki fazda zayıf anizotropik özellik göstermiştir. Sonuçlarımız, her iki fazın mekanik ve bağlanma özelliklerinin çok benzer olduğunu göstermektedir. LiTaO3 'ın fonon durum yoğunluğu ve fonon dispersiyon eğrileri hesaplanan Hellmann-Feynman kuvvetlerine dayalı direkt yöntem kullanılarak elde edildi. Tüm sonuçlar literatürdeki mevcut teorik hesaplama ve deneysel veriler ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural parameters, electronic band structure, elastic coefficients, polycrystalline elastic properties, anisotropy factors, Debye temperature, phonon dispersion curve and phonon density of state of the LiTaO3 crystal in the ferroelectric and paraelectric phases were examined using ab initio method at ambient pressure. The atomic structure in both phases was optimized to obtain lattice constant, angle and atomic positions. We have found that LiTaO3 in both phases has an indirect energy band gap. The differences in the electronic structure and density of states for both phases are quite small. The computed single-crystal elastic coefficients indicate that mechanical stability of LiTaO3 in both phases is confirmed using the generalized Born criteria. The shear, bulk and Young's modulus, Poisson's ratio, and Vickers hardness were computed according to theoretical elastic constants by Voight-Reuss-Hill method. Some anisotropy factors and indexes were determined to investigate mechanical anisotropy. It showed weak anisotropic properties in both phases. Our results indicate that the mechanical and bonding properties of both phases are very similar. The density of phonon states and phonon dispersion curves of LiTaO3 were obtained using the direct method based on computed Hellmann–Feynman forces. All results were compared with the available theoretical computational and experimental data in the literature.