Animasyonlarla hazırlanan video ipuçlarının bir arada sunulmasının bir iş becerisi öğretimindeki etkililiği: Araba yıkama örneği
The effectiveness of presenting together video prompts created with animations in teaching a vocational skill: Car wash example
- Tez No: 577615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE SÖNMEZ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı hafif düzeyde zihin yetersizliği olan bireylere bir iş becerisi olarak araba yıkamanın öğretiminde, animasyonla hazırlanmış video ipuçlarının bir arada sunulmasının etkililiğinin incelenmesidir. Ayrıca araştırmaya katılan bireylerin ve bu bireylerin ailelerinin animasyonla hazırlanmış video ipucu yöntemi hakkındaki görüşlerinin araştırılması da amaçlanmıştır. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden katılımcılar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya yaşları 18-24 arası değişen, hafif düzeyde zihin yetersizliği olan üç erkek öğrenci katılmıştır. Araştırma ticari olarak faaliyet gösteren bir self servis oto yıkama işletmesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda ede edilen bulgular, hafif düzeyde zihin yetersizliği olan bireylerin animasyonlarla hazırlanan video ipuçlarının bir arada sunulmasıyla araba yıkama becerisini öğrenebildiklerini göstermektedir. Araştırmanın kalıcılık ve genelleme ile ilgili bulguları ise her katılımcı için farklılık göstermektedir. Ayrıca gerçekleştirilen öznel değerlendirme sonucunda katılımcıların ve ailelerinin çalışmalar hakkında olumlu görüşleri olduğu anlaşılmıştır. Araştırma sonucunda animasyon görüntülerle oluşturulan video ipuçlarının birlikte sunulmasının hafif düzeyde zihin yetersizliği olan bireylere bir iş becerisi olarak araba yıkamanın öğretiminde etkili olduğu görülmüştür. Animasyon görüntülerle hazırlanan video ipuçları pek çok günlük yaşam ve mesleki becerinin öğretiminde kullanılabileceği düşünülmektedir. İleri araştırmalara yönelik olarak animasyon görüntülerle hazırlanan Vİ ile kamera kayıtları kullanılarak hazırlanan Vİ yöntemleri arasında etkililik ve verimlilik bakımdan fark bulunup bulunmadığı araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of video prompts created with animations in teaching car washing skill to individuals with intellectual disability and to investigate the opinions of the individuals who participated in the research and their families about the video prompting prepared with animations. In the research, it is a multiple probe model across participants which is one of the single-subject research models. The participants of this study were three men with ages ranging from 18 to 24 years with mild mental deficiency. The study was carried out in a commercial self-service car wash. The findings of the research show that individuals with mild mental deficiency can learn car washing skill with the video prompting created with animations. The persistence and generalization findings of the study differ for each participant. Besides, it was understood that the participants and their families had positive opinions about the studies. As a result of the research, it was seen that the video prompting created with animations was effective in teaching the car washing skill to the individuals with mild mental disability. Video prompts prepared with animation can be used in teaching many daily life and vocational skills. In future research, it can be investigated whether there are differences in effectiveness and efficiency between video prompts prepared with animations and video prompts prepared with video camera records.