Sosyal ağların e-ticaret üzerindeki etkileri
E-commerce on the impact of social networks
  1. Tez No: 577652
  2. Yazar: AZİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN VATANSEVER DEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Son yıllarda bilim ve teknoloji alanlarındaki hızlı gelişmeler, internet teknolojisinin de hızlı bir şekilde gelişmesine sebep olmuştur. Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi taşınabilir cihazların üretimi ve mobil internet teknolojisindeki hızlı gelişmeler, dünyadaki internet kullanım oranlarının ciddi bir şekilde artmasına neden olmuştur. Sosyal ağ kullanımının, günümüzde sadece bireysel ve toplumsal mesaj vermenin ötesinde özellikle pazarlama, marka tanıtımı gibi birçok faaliyet üzerinde etkisi azımsanmayacak ölçüdedir. Bu bakımdan birçok kurumsal firma, tanıtımlarını ya reklam ajansları üzerinden ya da kendi bünyelerinde oluşturdukları sosyal medya ekipleriyle gerçekleştirmektedir. Sosyal ağlar, firmalar tarafından özellikle maliyetlerinin düşüklüğü ve hedefledikleri kitleye ulaşım kolaylığı sağlaması sebebiyle tercih edilmektedir. İnternetin gelişmesiyle hızlanan sosyal ağ kullanımı ve beraberinde getirdiği e-ticaret sektöründeki etkileşim, tezin konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sosyal ağların e-ticaretle uğraşan firmalar üzerindeki etkilerini ortaya koyabilmek ve bu etkilerin firma satışları üzerindeki ekonomik sonuçlarının belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini, Türkiye'deki Sosyal Ağ Kullanıcıları ve E-Ticaret Şirketleri bağlamında, Türkiye'de en fazla Facebook kullanıcılarının kayıtlı olduğu 120 e-ticaret firması oluşturmaktadır. Araştırmada, herhangi bir sektör veya bölge sınırlaması yapılmayarak daha çok katılımın gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, rapid developments in the fields of science and technology have led to the rapid development of internet technology. The production of portable devices such as smart phones and tablet computers and the rapid development of mobile internet technology have resulted in a significant increase in internet usage rates in the world. The use of social networking is now beyond the limits of many activities such as marketing and brand promotion, without giving any individual and social messages. In this respect, many corporate companies carry out their promotions either through their advertising agencies or through their social media teams. Social networks are among the reasons to be preferred by firms due to their low cost and easy access to the targeted audience. The reason of our research is the use of social networking accelerated by the development of the Internet and the interaction in the e-commerce sector. The aim of this study is to reveal the positive and negative effects of social networks on e-commerce companies and to determine the economic results of these effects on company sales. The target of the study is, Social Networking Users and E-commerce companies in Turkey. 120 e-commerce companies in Turkey where the most Facebook users were registered. In the study, it is aimed to achieve more participation by not restricting any sector or region.