Integrating technology acceptance model with innovativeness and perceived risk: A study of Trendyol
Yenilikçilik ve algılanan riskin teknoloji kabul modeli ile entegrasyonu: Trendyol çalışması
  1. Tez No: 728043
  2. Yazar: BURCU TEKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYLUM KORKUT ALTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hücresel teknoloji gelişmeleri ve akıllı mobil cihazları kullanan insan sayısının artması, e-ticaretin katlanarak büyümesine katkı sağlıyor. Mobil ticaret, hücresel telefon ağlarını ve wi-fi teknolojilerini kullanan mobil cihazlarda gerçekleşen yeni bir e-ticaret etkinliği biçimi olarak tanımlanabilir. Mobil cihazların ve kablosuz ağların benzersiz özellikleri ve sınırlamaları nedeniyle, mobil ticaret geleneksel e-ticaretten farklı bir şekilde çalışır. Mobil ticaretin kişiselleştirme, esneklik ve dağıtım gibi özellikleriyle ilgili olarak, geleneksel e-ticaretten çok daha çekici perakende olanakları sunar. Bu çalışma, tüketicilerin mobil ticarete yönelik tutumları ve mobil ticaret uygulamalarını kullanma niyetleri üzerinde ciddi etkileri olduğu için mobil ticaret uygulamalarının kabulünün perakende pazarı için önemli bir pazarlama gerçekliği olduğu iddiasına dayanmaktadır. Bu çalışma, mobil ticaret teknolojisinin Türk tüketiciler tarafından kabul edildiğine dair fikirler vermektedir. Trendyol'un Türkiye'nin en popüler mobil ticaret uygulamalarından biri olması ve aynı zamanda bu çalışmanın katılımcıları tarafından en çok kullanılan mobil ticaret uygulaması olması nedeniyle daha derinlemesine bir analiz yapmak için seçilmiştir. Algılanan kullanım kolaylığı, algılanan yararlılık, tüketici yenilikçiliği ve algılanan riskin tüketicilerin mobil ticarete yönelik tutumları ve mobil ticareti kullanma niyetleri üzerindeki etkilerini keşfetmek için 250 katılımcı tarafından çevrimiçi bir anket yürütülmüştür. Sonuçlar, örnekleme profili, katılımcıların mobil ticaret kullanım alışkanlıkları, ölçeklerin güvenilirlik analizi, araştırma değişkenleri için tanımlayıcı istatistikler, açıklayıcı faktör analizi ve çoklu regresyon analizi ile analiz edilmiştir. Sonuçta, algılanan kullanışlılık ve yenilikçiliğin, tüketicilerin mobil ticarete yönelik tutumu ve mobil ticareti kullanma niyetleri üzerinde önemli etkileri olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological advancements in cellular technologies and the increasing number of people who use smart mobile devices contribute to exponential growth of e-commerce. Mobile commerce is a new form of e-commerce activity that takes place on mobile devices leveraging cellular telephone networks and wi-fi technologies. Because of the unique features and limitations of mobile devices and the wireless network, mobile commerce works in a different way than traditional ecommerce. With regard to mobile commerce's characteristics such as personalization, flexibility, and distribution, it offers much more appealing retail possibilities than conventional e-commerce. This study was based on the claim that mobile commerce applications' acceptance is an important marketing reality for the retail market since it has serious effects on consumers' attitude towards mobile commerce and their intention to use mobile commerce applications. This study gives insight into the acceptance of mobile commerce technology by Turkish consumers. Trendyol was chosen for a more in-depth analysis because it is one of the most popular mobile commerce applications in Turkey and also the most used mobile commerce application by the participants of this study. To explore the effects of perceived ease of use, perceived usefulness, consumer innovativeness and perceived risk on consumers' attitudes towards mobile commerce and their intentions to use mobile commerce, an online survey is conducted by 250 participants. The results were analyzed by sampling profile, mobile commerce usage habits of participants, reliability analysis of scales, descriptive statistics for research variables, exploratory factor analysis, and multiple regression analysis. As a result, it is concluded that perceived usefulness and innovativeness have significant effects on consumers' attitude towards mobile commerce and their intention to use mobile commerce.