Sivas vilayeti'nde kolera salgını (1893-1896)
Cholera epidemic in province of sivas (1893-1896)
- Tez No: 577680
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Salgın hastalıklar Osmanlı coğrafyasına ticaret, hac ve göç gibi sebepler dolayısıyla gelmiştir. 19. yüzyılda kolera, veba, salgın, çiçek gibi salgın hastalıklar Anadolu'da çok büyük can ve mal kayıplarına sebep olmuştur. Kolera salgını Osmanlı coğrafyasında hem devlet yöneticilerinde hem de halkta derin izler bırakmış, etkisi onlarca yıl sürmüştür. Devlet içerisinde salgınlarla mücadele amacıyla çözüm arayışlarına girişilmiş, yapılan bir dizi yenilikle ülkedeki bilimsel çalışmalar ivme kazanmıştır. Osmanlı devleti tedbirler alarak bu salgın hastalıkların etkisini en aza indirmeye çalışmıştır. Konumuzu oluşturulan Sivas Vilayeti'nde kolera salgını bütün yönleriyle ele alınmış, ülke genelinde salgınla mücadelede alınan koruyucu önlemler ve bunların Sivas Vilayeti'nde uygulama alanlarına geniş olarak değinilmiştir. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde kolera salgınının tanımı, belirtileri ve Dünya'da ki yayılma alanlarıyla alakalı bilgilendirme yapılmış, ikinci bölümde ise özelde Sivas genel olarak ise Osmanlı Devleti'nde kolera vakalarında alınan koruyucu önlemler başlıklar halinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Epidemic diseases came to the Ottoman geography due to reasons such as trade, pilgrimage and migration. In the 19th century, epidemics such as cholera, plague, epidemics and flowers caused great loss of life and property in Anatolia. The cholera outbreak has left deep traces both in the rulers and the public in the Ottoman geography and has continued its effect for decades. In order to combat epidemics in the state, a search was made for solutions, and with a series of innovations, scientific studies in the country gained momentum. The Ottoman state tried to minimize the effects of these epidemics by taking measures. The subject of the cholera epidemic in Sivas was discussed in all aspects, and the preventive measures taken in the fight against the epidemic in the country and their application areas in Sivas were discussed in detail. In the first part of the study, which consists of two chapters, the definition of cholera epidemic, the symptoms and the spreading areas in the world were given information. In the second chapter, the protective measures taken in the cases of cholera in the Ottoman Empire in general and Sivas in special were examined under the titles.