Sezaryen doğum oranlarında 'Kıymetli Bebek' etkisi
Effects of 'Precious Baby' on C-section birth rates
- Tez No: 577705
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIYMET YEŞİLÇİÇEK ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Trabzon il merkezinde bulunan üç hastanenin kadın hastalıkları ve doğum servislerinde sezaryen doğum oranlarında“Kıymetli bebek”etkisini belirlemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmaya 12 Ocak 2018 – 01 Ekim 2018 tarihleri arasında örnekleme dahil edilme kriterlerine uygun 850 kadın alınmıştır. Verilerin toplanmasında kadına ait sosyo-demografik özellikler ile sezaryen endikasyonlarını içeren anket formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, kategorik değişkenlere ilişkin frekans ve yüzdelik hesaplamalarının yanı sıra oransal karşılaştırmalarda RxC boyutlu ki-kare testi uygulanmıştır. Çalışmaya katılan kadınların %46.9'u 19-29 yaş grubunda, %54.5'i çalışmayan, %36.6'sı lise mezunudur. Sezaryen ile doğum yapan kadınların sezaryen endikasyonlarının ilk üç sıralaması anneye bağlı sezaryen endikasyonları (%59.3 geçirilmiş uterin cerrahi, %19.5 baş pelvis uyumsuzluğu, %12.1 dinamik distosi) bebeğe bağlı sezaryen endikasyonları (%37.9 prezentasyon anomalileri, %23.6 fetal distres, %14.8 makrozomik bebekler) ve sezaryen sosyal endikasyonları (%86.5 tedavi ile bebek sahibi olma (kıymetli bebek), %13.5 anne isteği) şeklindedir. Kadınların %11.3'ü tedavi ile bebek sahibi (kıymetli bebek) olmuştur ve tamamı sezaryen ile doğum yapmıştır. Tedavi ile bebek sahibi olan (kıymetli bebek) kadınların %44.8'i 35-45 yaş grubunda, %54.2'si çalışan, %40.6'sı yüksekokul/üniversite mezunudur. Bu kadınların %99'unun daha önce sezaryen doğum öyküsü olmadığı belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları doğrultusunda tedavi ile bebek sahibi olan (kıymetli bebek) kadınların doğum ile ilgili kaygılarının azaltılması, tıbbi endikasyon olmadıkça normal doğumun teşvik edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study is to determine the effects of“Precious Baby”for cesarean pregnancy rates in Gynecology and Obstetrics service of three hospitals in the city center of Trabzon. 850 women were included in this study between January 12-October 01,2018. The questionnaire used for data collection includes women's sociodemographic characteristics and cesarean indications. In the evaluation of the data, frequency and percentage calculations of categorical variables were used as well as RxC dimensional chi-square test for proportional comparisons. In this study 46.9% participating of the women participating were in the 19-29 age group, 54.5% were not working and 36.6% were high school graduates. The first three rankings of cesarean indications for women who delivered by cesarean section were those related to the mother's cesarean section (59.3% of the patients underwent uterine surgery, 19.5% head pelvis incompatibility, 12.1% dynamic dystocia babies) and caesarean social indications (86.5% having a baby with the treatment, 13.5% of mothers' wishes). 11.3% of the women had a baby by treatment and all delivered by cesarean section. 44.8% of the women who have babies with treatment (precious baby) are in the 35-45 age group, 54.2% are working and 40.6% are college / university graduates. 99% of these women had no history of cesarean delivery before. In line with this findings, it may be advisable to reduce the anxiety of the women who have a baby with the treatment and to encourage normal birth unless there is medical indication.