Farklı irrigasyon aktivasyon tekniklerinin endodontik işlem sonrası ağrı üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of different irrigation activation techniques on postoperative pain after endodontic treatment
- Tez No: 577704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT KOÇAK, PROF. DR. GÜVEN KAYAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel irrigasyon ile Xp-endo Finisher, EndoActivator ve pasif ultrasonik irrigasyon aktivasyon tekniklerinin visual analog skala (VAS) kullanılarak postoperatif ağrı üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya tek kök ve kanala sahip düz formdaki semptomsuz devital dişe sahip hastalar dahil edildi. Bu kritereler uygun toplam 100 adet diş tedavi edildi. Dişler çalışmada kullanılacak aktivasyon sistemine göre 4 eşit gruba ayrılarak irrigasyon aktivasyonu için; geleneksel irrigasyon, Xp-endo Finisher, pasif ultrasonik irrigasyon, EndoActivator teknikleri uygulandı. Kanallar TF-Adaptive sistemiyle genişletildikten sonra farklı aktivasyon teknikleri final irrigasyonu sırasında uygulandı. Dişlerin tek seansta kanal tedavileri tamamlandı ve 12., 24. ve 48. saatlerde VAS skalası ile postoperatif ağrı analizleri alındı. Mann Whitney-U testi ile istatistiksel analizler yapıldı. Çalışmaya göre 12. 24. ve 48. saatlerde ağrı istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma gösterdi. 12, 24 ve 48 saat sonraki geleneksel irrigasyon grubunun ağrı oranı diğer gruplara göre en fazla, Xp-endo Finisher grubunda en az olarak görüldü. 48. saatte geleneksel irrigasyon ile Xp-endo Finisher grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Sonuç olarak geleneksel irrigasyon grubuna göre, Xp-endo Finisher, pasif ultrasonik irrigasyon ve EndoActivator ile irrigasyon aktivasyonu yapılan gruplarda daha az postoperatif ağrı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of traditional irrigation method and Xp-endo Finisher, EndoActivator and Passive ultrasonic irrigation activation techniques on postoperative pain using visual analog scale (VAS). Patients having asymptomatic nonvital teeth with single root, single and straight canal were included in the study. A total of 100 teeth was treated according to these criteria. The teeth were divided into 4 equal groups in terms of the activation system used as follows; conventional irrigation, Xp-endo Finisher, passive ultrasonic irrigation, EndoActivator techniques. After the canals were prepared with TF-Adaptive system, different activation techniques were applied during final irrigation. The canal treatments of the teeth were completed in a single appointment and the postoperative pain analysis was performed with the VAS scale at 12, 24 and 48 hours. Statistical analysis was performed with Mann Whitney-U test. According to the study, pain significantly decreased at 12th, 24th and 48th hours. The pain intensity after 12, 24 and 48 hours was recorded as highest for the conventional irrigation group, whilst the lowest scores were recorded in the Xp-endo Finisher group compared to the other groups. A statistically significant difference was found between traditional irrigation and Xp-endo Finisher groups at 48th hour. In conclusion, less postoperative pain was observed in Xp-endo Finisher, passive ultrasonic irrigation and irrigation activation with EndoActivator than traditional irrigation group.