Kariyer planlamanın iş hayatına etkisi
Effect of career planning on business life
  1. Tez No: 824504
  2. Yazar: NİLAY DURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AHMET MENTEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Küreselleşen dünyaya ayak uydurmaya çalışan işletmeler çalışanlarını da bu değişime uyum sağlayabilen kişilerden seçmektedir. Kariyer planlamasını hem kendi isteklerine hem de işletme içerisinde bulunulan pozisyona göre yapan birey büyük tatmin elde etmektedir. Kariyer planlaması yaparken çalışanın yanında işletmelere de görev düşmektedir. İnsanlar psikolojik veya fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla meslek yaşamına girerler. Bu ihtiyaçlarını karşıladıkları ölçüde de bulundukları işletmeye katkıda bulunurlar. Günümüzde artık iş görenlerin motivasyonlarını maddi olanakların yanında manevi olanaklar da etkilemektedir. Son yıllarda, çağdaş işletme yönetimi çerçevesinde; küçülme, dış kaynaklardan yararlanma, öz yetenekler gibi uygulamaların gitgide artması işletmelerin yapılarını değiştirmiş ve hiyerarşik yapılardaki kademe sayısı her geçen gün azalmaya başlamıştır. Bu sebeple işgörenlerin kariyer planı yapıp yönetme süreçleri her geçen gün daha da önemli bir hale gelmektedir. Artık işgörenler kariyerlerini belirlerken tek bir işletmeye bağlı kalmamakta, kendine yeni alternatif kariyer yolları yaratmaktadır. Bu çalışmada kişinin kariyerine yönelik planlama yaparken nelere dikkat etmesi, hangi unsurlara öncelik vermesi gerektiği açıklanmıştır. Ayrıca işletmelere çalışanlarını motive etmek adına büyük sorumluluklar düştüğü için nasıl yardımcı olabilecekleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Businesses trying to keep pace with the globalized world are choosing their employees as people who are able to adapt to the change. Individuals who prefer to act in accordance with this situation wish to do their career planning in a healthy manner and move towards being a good employee. The individual who does his career planning according to both his own desires and the position he holds in the business is getting great satisfaction. It is also a commitment for business as well as the employee to plan a career. People enter into professional life to meet their psychological or physiological needs. They contribute to the business they are in, as well as to the extent that they meettheir needs. Today, it affects the motivation of those who do business in addition to the financial possibilities and the spiritual possibilities. In recent years, under modern management of business, applications such as downsizing, outsourcing, skills, and so onhave become more and more efficient, changing the structure of businesses and decreasing the number of tiers in hierarchical structures. That's because the careers managementof those who get jobs is becoming more and more important. Those who dowork no longer depend on a single business while determining their careers, creating new alternative career paths.This study explains what a person should take care of, whatelements of their career to prioritize when planning. It also explains how businesses can help with the reduction of overarching responsibilities to motivate their employees.