Özel eğrilerden üretilen regle yüzeyler
Ruled surfaces created by special curves
- Tez No: 577758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Regle yüzeyler bir doğrunun, bir eğri boyunca hareket etmesi ile meydana gelen yüzeylerdir.Bu çalışmada; dayanak eğrileri, farklı eğriler alınarak özel regle yüzeyler üretilmiştir.Dayanak eğrisi Frenet eğrisi ve Frenet eğrisinin W-direction eğrisi alınarak iki farklı regle yüzey oluşturulmuştur.Bu yeni regle yüzeylerin Gauss ve ortalama eğrilikleri, dağılma parametreleri hesaplanmış, açılabilirlikleri ve minimallikleri incelenmiştir.Bu yüzeyler arasında karşılaştırma yapılıp, özellikler ve sonuçlar bulunmuştur.Ayrıca dayanak eğrisi W-direction eğrisi alınarak, özel regle yüzeyler olan normal ve binormal yüzeyler elde edilmiştir.Bu yüzeylerin karakterizasyonları da verilip, dayanak eğrilerinin asimptotik eğri, geodezik eğri ve eğrilik çizgisi olma durumları incelenmiştir.Belirtilen yüzeylerle ilgili örnekler de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ruled surfaces are surfaces formed by a line moving along a curve.In this study; special ruled surfaces have been produced by taking basecurvesdifferent curves. Based on Frenet curve and the W-direction curve of the Frenet curve, two different ruled surfaces were formed. Gaussian and mean curvatures and distribution parameters of these new ruled surfaces were calculated, their developability and minimalities were examined. A comparison was made between these surfaces and properties and results were found.In addition, normal and binormal surfaces which are special ruled surfaces were obtained by taking the base curve as a W-Direction curve.The characterizations of these surfaces were given and base curves were investigated that ,of being asymptotic curve ,geodesic curve and line of curvature.Examples of the specified surfaces were also given.