İlkel sanat örneği olarak petroglifler bağlamında soyut dışavurumculuğa bakış
Overview of abstract expression in the context of petroglifs as a primary art example
  1. Tez No: 577854
  2. Yazar: ABDULLAH ERSÖYLEYEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE DİDEM ÖZIŞIK KAKHİA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnsanoğlu var olduğu günden beri sanat da var olmuştur. Bu sanatsal üretimler, ilk zamanlar ihtiyaçlar doğrultusunda sanatsal nesneler olarak karşımıza çıkar. Tarih öncesi zamanlarda insanlar doğaya karşı kendilerini korumak adına büyüye başvurarak sanatsal örneklerini mağara duvarlarına resmetmişlerdir. Petroglif olarak tanımlanan bu resimler, doğudan batıya, kuzeyden güneye bütün dünya üzerinde farklı zamanlarda yaşamış insan topluluklarına atfedilir. Genel olarak farklı yöntemlerle yapılmış olsa da, temelde aynı ortak payda da buluşurlar. Genel tanımla petroglif olarak nitelendirdiğimiz kaya resimleri sanat tarihi içerisinde bir başlangıç noktası olarak düşünülebilir. Mağara Döneminden günümüze kadar gelen bu süreç 20. Yy. itibari ile farklı sanat akımlarıyla karşılaşmamıza neden olsa da, Ekspresyonizm noktası bizi başlangıç noktasına götürür. İşte o nokta, primitif etkilerle hissedilen görme, gerçekten kaçış, saf sanata ulaşma arzusudur. Empresyonistlerle başlayan doğaya dönüş yeni bir çağ olmuş ve sanatsal süreci farklı bir boyutta hızlandırmıştır. İnsanlığın özünde olana dönmesi, ilkel insanların vermiş olduğu örneklere kadar sorgulamalarına ve araştırmalarına vesile olmuştur. Artık doğayı çağın gerekliliği karşısında anlayan sanatçılar doğal olan bir şekilde kendilerini ifade etmeye yönelerek Ekspresyonizm gibi öncü bir sanat akımını ortaya çıkarmışlardır. Kendilerini doğa karşısında, toplum karşısında ve kendi iç dünyalarında duyduklarını ve hissettiklerini sanatsal olarak ortaya koymuşlardır. İlkel insanlar gibi doğal saf bir sanatsal anlayış olduğu için zemin ve teknik hiçbir şekilde önemli olmamıştır. Önemli olan ifade edebilmekti ve ilkel insanın kendi çağında kullandığı ifade yöntemini bu dönemin sanatçıları da kendi çağına göre kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
The return to nature that started with the impressionists turned into a new era and accelerated the artistic process in a different dimension. The return of humanity to its essence has caused the primitive people to question and search their examples. The artists, who understood nature as a necessity of the age, therefore, began to express themselves by a new art movement such as Expressionism. They started to express what they felt and what they heard in the face of nature, society and their inner worlds. Because of the natural and pure characteristic of this artistic understanding like primitive people had, its ground and technique was not important in any way. The 8important thing was to be able to express. The artists of this period applied the method of expression according to their era like a primitive man who used the method of expression acorrding to their era.