Yahudilik'te zaman ve takvim
Time and calendar in Judaism
- Tez No: 577853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yahudilik geniş bir dinsel ritüel ve ibadet manzumesinden oluşan kadim bir dindir. İlahi dinlerin ilki olarak kabul edilen Yahudilik ilke, kural ve öğretileri bağlamında önemli metodojiler içermektedir. Yahudiler için ibadetler günün, ayın veya yılın belli dönemlerinde yapılması gereken kesin ve kaçınılmaz uygulamalardır. Bunun için zaman tespiti ve ibadetlerin takvimlendirilmesi gerekmektedir. Yahudiliğe göre ibadetlerin gerçekleştirilmesi hayatî bir öneme sahiptir. Tarihsel süreçte yaşanan birçok hadiseye atıf yapılarak dinsel takvimlendirme gerçekleştirilmiş ve tarihsel tecrübenin sonucu olarak İbrani Takvimi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Judaism is a religion composed of a wide range of religious rituals and worship. Considered as the first of the divine religions, Judaism consists of significant methodologies in the context of principles, rules and teachings. For Jews, worship is a definite and inevitable practice that must be done during the certain periods of days, months and years. With that aim, it is crucial to determine the time and calendar the rituals. According to Judaism, the realization of worship is of a vital significance. Referring to various events in historical process, religious calendar was created and the Hebrew calendar came out as a result of historical experience.