Yüksek sıcaklık etkisinde kromit katkılı betonların basınç dayanımlarının incelenmesi
Investigation on the compressive strength of chromite admixtured concrete under high temperature
- Tez No: 577938
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN HÜSEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, yüksek sıcaklık etkisinde kromit katkılı betonların basınç dayanımları incelenmiştir. Bu amaçla farklı kromit katkı oranlarında beton numuneleri üretilerek farklı sıcaklıklara maruz bırakılmış ve basınç dayanımları karşılaştırılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yüksek sıcaklık etkisindeki beton davranışı, beton üretiminde kullanılan mineral katkı maddeleri ve kromit mineral katkısı hakkında genel bilgiler verilmiş, konu ile ilgili literatür çalışmalarına değinilmiştir. İkinci bölümde, çalışmanın amaç ve kapsamı doğrultusunda gerçekleştirilen deneysel çalışmalara yer verilmiştir. Katkısız ve çimento kütlesinin %5, %10, %15, %20, %25 ve %30 oranlarında kromit katkısı ile oluşturulmuş betonların bir kısmı ortam sıcaklığında bekletilirken, geriye kalan numuneler 200°C, 400°C ve 600°C sıcaklıklara 2 saat süreyle maruz bırakılmıştır. Sonrasında ortam sıcaklığına kadar yavaşça soğutulan numunelerin basınç dayanımları hesaplanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde beton numunelerin basınç dayanım sonuçları verilmiş ve bu sonuçlar ışığında irdelemeler yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise tez çalışmasından elde edilen sonuçlar ile çalışmanın devamı ve geliştirilmesi yönünde öneriler sunulmuştur. Çalışma sonucunda, %5, %10, %15, %20 ve %25 oranlarında kromit katkılı betonların 400°C ve üzeri yüksek sıcaklıklarda katkısız betondan daha yüksek basınç dayanımı gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, compressive strength of chromite admixtured concrete under high temperature was investigated. For this purpose, concrete samples with different ratios of chromite were produced and exposed to different temperatures, then compressive strengths of these concrete samples were compared. This study consists of four chapters. In the first chapter, general information about high temperature effect on concrete behavior, mineral admixtured used in concrete production and chromite mineral admixture were given, and previous studies about this subject were referred. In the second chapter, experimental studies which were conducted in accordance with the purpose and extent of this study were given. Concrete without chromite admixture and with 5%, 10%, 15%, 20%, 25%, 30% chromite addition to weight of cement were produced. While some samples were put on ambient temperature, the rest were exposed to 200°C, 400°C and 600°C for 2 hours. Then, the concrete samples were gradually cooled to ambient temperature and their compressive strengths were calculated. In the third chapter of this study, the results of the compressive strength of concrete samples were given and the results were examined. In the fourth chapter, results of this thesis study and suggestions for futher studies were given. Experimental results showed that concrete with 5%, 10%, 15%, 20% and 25% chromite admixture performed better compressive strength results in 400°C and higher temperatures compared to control sample.