İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünün kurumsal itibarının odun hammaddesi satın alan müşterilerce algılanmasının analizi
Analysis of the perception of corporate reputation of İstanbul Forest Region Directorate by customers purchasing wood raw material
  1. Tez No: 577973
  2. Yazar: TÜLAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma ile İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nün kurumsal itibarının bazı dış paydaşlarca nasıl değerlendirildiği araştırılmıştır. Çalışma kapsamında belirlenen dış paydaşları odun hammaddesi satın alan müşteriler, izin/irtifak işlemleri ile orman idaresiyle ilişkide olan işletmeler, özel ormancılık büroları, rekreasyon amaçlı kafe, piknik alanı gibi yerleri işleten işletmeler ve belirlenen bazı kamu kurumları ile orman köyleri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ve bağlı 10 devlet orman işletmesi ile ilişkide olan dış paydaşlara yüz yüze anket çalışması yapılarak ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında 512 dış paydaşa ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda katılımcıların %71,5'inin İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü hakkında olumlu düşüncelere sahip oldukları belirlenmiştir. Katılımcıların yaşları ve eğitim seviyeleri arttıkça İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nü daha iyi tanıdıkları, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ile ilgili daha yüksek oranda olumlu düşüncelere sahip oldukları ve İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ile ilgili beklentilerinin arttığı belirlenmiştir. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü tarafından sunulan ürün ve hizmet kalitesinin kurum itibarı üzerinde %80,7 oranında etkili olduğu belirlenmiştir. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü için oluşturulan kurumsal itibar boyutlarından“Kurumun saygınlığı”,“Yapılan sözleşme ve anlaşmalara bağlı olması”,“Alanında uzmanlaşmış bir kurum olması”,“Hizmet verilen yerlerin temiz ve düzenli olması”ve“Doğal yaşamı korumaya önem vermesi”en fazla tercih edilen yargılardır.“Halkın önemsediği bir kurum olması, ”Sektör olanaklarını tanıması ve değerlendirebilmesi“, ”Yeni iş olanakları yaratması“ ve ”Kurumda halkla ilişkilerin önemli olması" en az tercih edilen yargılardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated how some external stakeholders evaluate the external reputation of Istanbul Regional Directorate of Forestry. The external stakeholders identified within the scope of the study are the customers who purchase wood raw materials, the enterprises that are in contact with the forest administration with permission / easement procedures, private forestry bureaus, cafes for recreation purposes, picnic area and some public institutions and forest villages. Within the scope of the research, face-to-face surveys were conducted to the external stakeholders in relation to the Istanbul Regional Directorate of Forestry and 10 state forest enterprises. Within the scope of the study, 512 external stakeholders were reached. As a result of the study, it was determined that 71.5% of the participants had positive thoughts about Istanbul Regional Directorate of Forestry. As the age and education levels of the participants increased, they were better acquainted with the Istanbul Regional Directorate of Forestry, they had higher positive opinions about the Istanbul Regional Directorate of Forestry and their expectations about the Istanbul Regional Directorate of Forestry increased. It has been determined that the quality of products and services offered by Istanbul Regional Directorate of Forestry has an effect of 80.7% on corporate reputation. Among the dimensions of corporate reputation created for the Istanbul Regional Directorate of Forestry,“the reputation of the Institution”,“adherence to agreements and agreements”,“being an institution specialized in its field”,“being clean and tidy ”and“giving importance to protecting natural life”are the most preferred judgments.“Being an institution that people care about, ”Recognizing and evaluating sector opportunities“, ”Creating new job opportunities“ and ”Important relations of public relations in the institution" are the least preferred judgments.