Şirketlerde iç kontrol sisteminin hata ve hileyi önlemedeki rolü
He role of internal control system in preventing errors and fraud in companies
  1. Tez No: 578001
  2. Yazar: HAKAN KEPİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY MÜNYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Hile, insanlığın var olduğu ilk günden bugüne süregelmiş olan ve her daim işletmelerin ciddi tutarlarda zarar görmesine ve hatta iflas etmelerine neden olan ahlak dışı eylemlerdir. Hilenin farklı pek çok tanımını yapmak mümkün olsa da kelime anlamı olarak hile çeşitli anlamlar içerir ve kapsamı oldukça geniştir. Bir kişinin insani becerileri ile başka biri/birileri üzerinden yarar sağlamaya yönelik yaptığı her türlü ahlaki olmayan davranışlar bu kapsamda görülebilir. Hile içeriğinde dalavere, üçkâğıtçılık, dürüst olmama, kurnazlık ve açıkgözlülük gibi yollarla birini aldatmak yatar. Ayrıca hile; rüşvet, haraç alma, hırsızlık, zimmet, varlıkları kötüye kullanma, komplo, önemli gerçekleri gizleme, bozulma ve yozlaşma gibi anlamlara da gelmektedir. İç kontrol örgütünün planı ile işletmenin varlıklarını korumak, muhasebe bilgilerinin doğruluğunu ve güvenilirliğini araştırmak, faaliyetlerin verimliliğini arttırmak, saptanmış yönetim politikalarına bağlılığı özendirmek amacıyla kabul edilen ve uygulamaya konulan tüm önlem ve yöntemleri içerir. Bu tanımın iç kontrole verilen anlamdan daha geniş olduğu kabul edilebilir. Bir iç kontrol yapısının muhasebenin işlevleriyle doğrudan ilgili birçok konularını aşan anlam taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Fraud is the immoral act that has persisted since the first day of humanity and has always led businesses to suffer serious amounts of damage and even bankruptcy. While it is possible to make many different definitions of the trick, the trick contains a variety of meanings and its scope is quite broad. Any non-moral behavior that one person makes to benefit from human skills and someone else/someone else can be seen in this context. Deception lies in deceit, deceitfulness, dishonesty, cunning and greed. Fraud also means bribery, extortion, theft, embezzlement, abuse of assets, conspiracy, concealing important facts, corruption and corruption. It includes all the measures and methods adopted by the internal control organization in order to protect the assets of the company, to investigate the accuracy and reliability of accounting information, to increase the efficiency of the activities, and to encourage adherence to determined management policies. It is acceptable that this definition is wider than the meaning given to internal control. An internal control structure has a meaning that exceeds many issues related directly to accounting functions.