X ve Y kuşağının insan kaynakları yönetimi açısından motivasyonu
Motivation of x and y generations in human resources management
- Tez No: 578002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÇİNKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüz iş dünyasında her kuşağın farklı özellikleri ön plana çıktığından, yaşanabilecek kuşak çatışmalarını yönetmek ve insan kaynakları yönetiminin en önemli faktörlerinden olan motivasyonu sağlamak için motivasyon beklentilerinin ve motivasyonu özendirici araçların etkili şekilde kullanılması önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, iş hayatında söz sahibi olan X ve Y kuşağının insan kaynakları yönetimi açısından motivasyonu incelenmiştir. Çalışma literatür taraması şeklinde yapılmıştır. Çalışmanın amacı, mevcut işletmelerde çalışma hayatında çoğunlukla bulunan X ve Y kuşağı çalışanlarda, insan kaynakları yönetiminde motivasyon faktörünün uygulanmasında kullanılan özendirici araçların farklı etkiler gösterdiğini ortaya koymaktır. Araştırma sonucunda; çalışanların motivasyon beklentilerine göre kullanılan özendirici araçların, X ile Y kuşağı açısından karşılaştırıldığında farklı etkiler gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca elde edilen bilgilere göre gelecekte yapılacak çalışmalar için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's business world, because different characteristics of each generation come to the fore, it is important to use motivational expectations and motivational tools effectively in order to manage the generation conflicts and to provide motivation which is one of the most important factors of human resources management. In this study, motivation of X and Y generation who have a say in business life in terms of human resources management is examined. The study was conducted as a literature review. The aim of the study is to show that the incentive tools used in the application of the motivation factor in human resources management show different effects in the X and Y generation workers who are mostly employed in the current enterprises. As a result of the research; It is concluded that the incentive tools used according to the motivation expectations of the employees show different effects compared to the X and Y generation. In addition, according to the information obtained, suggestions were made for future studies.