Tüketim toplumu, kimlik ve din
Consumption society, identity and religion
- Tez No: 578030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİREZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Sosyoloji, İşletme, Religion, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Doğası gereği tüketen ve değişen toplum yapılarına göre ihtiyaçları çeşitlenen insanoğlu, kapitalizmin yeni üretim-tüketim ilişkilerinden bu niteliği sebebiyle nasibini almıştır. Kapitalist sistem toplumlara yeme içme ve giyim gibi somut ürünlerin tüketimini sağladığı gibi zaman, kültür, kimlik gibi soyut kavramların da hızla tüketilmesinin yolunu açmıştır. Bu bağlamda, salt tüketim odaklı ilişkiler ve kazanımlar gerçekleştiren tüketim toplumlarında kimlik edinimi de zamanla tüketim argümanları üzerinden yapılmaktadır. Bu konuda dinlerle tüketici toplumlar arası çatışmacı yahut kabullenici farklı tutumlar ortaya çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
A human who consumes nature and needs vary according to the changing social structures, has taken the share because of this qualification from new production-consumption relations of capitalism. The capitalist system has provided to society the consumption of physical products such as eating, drinking and clothing, as well as to cause the rapid depletion of intangible concepts such as time, culture and identity. In this context, in the consumer societies that have realized only consumption-oriented relations and acquisitions, in couse of time identity acquisitions are also gradually made over consumption arguments. In this subject, appeared conflicting or accepting different attitudes between religions and consumer societies.