Capital forms in communicating identity projects and managing community conflicts: Modest fashion online consumption community
Kapital formlarının kimlik izdüşümü sunumunda ve topluluk anlaşmazlıklarının yönetiminde kullanımı: Çevrimiçi mütevazı giyim tüketim topluluğu
- Tez No: 699065
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL TOKER, PROF. DR. AYŞE ÖZLEM SANDIKCI TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, kapital formlarının kimlik izdüşümlerini sergilemede ve topluluk içindeki çekişmeleri yönetmekteki rolünü Instagram platformundaki bir ölçülü giyim tüketim topluluğu üzerinden araştırmaktadır. Tüketim topluluğu dinamiklerini ve iç tartışmalarını konu alan literatürde ahlaki hassasiyetleri olan toplulukların analizi açısından eksiklik bulunuyor. Benzer şekilde ölçülü giyim modası literatüründe, örtülü Müslüman kadınların dijital platformdaki tevazu kuralları üzerine görüş farklılıkları konusunda çok az bilgi bulunuyor. Bu tez çalışması Bourdieu'nun alan teorisinden yola çıkarak, Instagram'daki bir çevrimiçi ölçülü giyim tüketim topluluğunun fenomenlerinin kimlik izdüşümlerini sunmak ve tevazu kuralları ile ilgili farklı görüşleri barındırmaktan ortaya çıkan iç tartışmaları yönetmek için kapitallerinden nasıl yararlandıklarını tartışıyor. Çalışmada topluluk fenomenlerinin kimlik izdüşümlerinin nasıl aktarıldığı sosyal medya anlatılarındaki deneyimler yoluyla inceleniyor. Topluluğun dinamikleri dinamiklerini ve iç tartışmaları bu kimlik izdüşümleri üzerinden tartışılıyor. Netnografi yöntemi kullanılarak elde edilen Instagram verisi analiz edilerek yedi kimlik izdüşümü bulunuyor. Analiz fenomenlerin topluluk ara bulucusu rolüyle kapitallerden stratejik bir şekilde yararlanarak topluluk içi çekişmeleri yönetebildiklerini ortaya koyuyor. Bu çalışma manevi duyara dayalı tüketim ideolojisi çevresinde oluşan toplulukların tüketim ideolojisinin topluluk iç çatışmalarının hem nedeni hem de çözümü olabileceğini öne sürüyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the utilization of capital forms in communicating identity projects and managing community conflicts over a modest fashion online consumption community on Instagram. The literature on dynamics of and conflicts in consumption communities lacks the analysis of communities with moral sensitivities. Similarly in the modest fashion literature, little is known about the heterogeneous views of covered Muslim women on the modesty rules in the digital environment. Drawing from Bourdieu's field theory, this thesis examines how the Instagrammers of the modest fashion online consumption community utilize capital forms to communicate their identity projects and manage community conflicts arising from heterogeneous views on modesty rules. This study examines the communication of the community Instagrammers' identity projects through the narrated experiences in social media narratives. The community dynamics and conflicts are discussed over these identity projects. The seven identity projects are found by the analysis of Instagram data that is obtained through netnography. The analysis revealed that Instagrammers as moderators can manage community tensions by reconciling conflicting identity projects through strategically utilizing capital forms. This study suggests that in the communities that are gathered around morally sensitive consumption ideology, the consumption ideology can be both the reason and a solution to community conflicts.