Tükenmişlik sendromu, işle bütünleşmenin sonucu mudur?
Is the burnout, result of the work engagement?
  1. Tez No: 578049
  2. Yazar: MERVE IŞIKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İş hayatında çalışanların performansları iş ile bütünleşmeleri ile doğrudan ilişkilidir. Çalışanların kendilerini işe adamış olmaları, çalışanların yüksek performansta çalışmalarını sağlamakta aynı zamanda işletme verimliliğini yükseltmektedir. Bununla beraber işle bütünleşmenin sağlanabilmesi için çalışanların tükenmişlik konusunda algılarının düşük seviyede olmaması önemlidir. Araştırmanın evrenini perakende sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formları üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik özelliklere ilişkin sorular, ikinci bölümde tükenmişlik ölçeği ve üçüncü bölümde işle bütünleşme ölçeği yer almaktadır. Örneklem seçiminde basit tesadüfi örneklem yöntemi kullanılarak 410 kişiye ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda bu konudaki bilimsel kuramlara paralel olarak tükenmişlik ve işle bütünleşme arasında negatif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Başka bir deyişle bireylerin tükenmişlik algıları, işle bütünleşme algılarını olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The performances of the workers in the business are directly related to their integration with the business. The dedication of the employees to the job, the high performance of the employees, and at the same time the efficiency of the business increases. However, it is important that employees' perceptions such as burnout are at a low level or not so that work integration can be achieved. The researchers' universe constitutes the employees of a company operating in the retail sector. Survey form was used as data collection tool in the research. The questionnaire forms consist of three parts. In the first part, questions about demographic characteristics, in the second part, the burnout scale and in the third part, the integration scale. In the selection of the sample, 410 random samples were used. As a result of the research, it is determined that there is a negative relationship between burnout and work integration. In other words, the perceptions of the burnout of the individuals are affecting the perceptions of the integration of the work in the negative direction.