Çamburnu (Trabzon/Sürmene) Tabiat Parkı ve civarında yetişen makrofunguslar üzerinde taksonomik bir araştırma
A taxonomical research on the macrofungi growing in and around the Camburnu (Trabzon/Sürmene) Nature Park
- Tez No: 578111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalıĢması, 2014-2016 yılları arasında Çamburnu (Trabzon/Sürmene) Tabiat Parkı ve civarından toplanan makrofungus örnekleri üzerinde yapılmıĢtır. Arazi çalıĢması sürecinde toplanan makrofungus örneklerinin doğal yetiĢme ortamlarında renkli resimleri çekilmiĢtir. Makrofungusların morfolojik ve ekolojik özelliklerinin yanı sıra örneklerle ilgili yöre halkından alınan bilgiler de kaydedilmiĢtir. Arazi ve laboratuvar çalıĢmaları sonucunda teĢhisleri yapılan örneklerin Pezizomycetes, Sordariomycetes, Agaricomycetes ve Dacrymycetes sınıflarına ait 11 takım, 36 familya ve 54 cins içerisinde dağılım gösteren toplam 88 makrofungus türü tespit edilmiĢtir. Bunların 36'sı yenen, 38'i yenmeyen, 14'ü ise zehirli özelliktedir. Tespit edilen makrofungus örnekleri Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü Mikoloji AraĢtırma Laboratuvarında (VANF) saklanmaktadır. TeĢhisleri yapılan makrofungus türlerinin sistematikleri, askokarp veya bazidiyokarp resimleri, yenilebilirlik durumları, yayılıĢları ve diğer özellikleri de verilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out on macrofungi specimens collected from Çamburnu (Trabzon / Sürmene) Nature Park and it is surroundings between 2014-2016. Color photographs of the collected macrofungi specimens were taken in natural habitats during the field studies. Besides the morphological and ecological characteristics of macrofungi, the information obtained from local people about the samples were also recorded. As a result of the field and laboratory studies, it has been determined there are a total of 88 macrofungi species distributed in 11 ordo, 36 families and 54 genera belonging to Sordariomycetes, Pezizomycetes, Agaricomycetes and Dacrymycetes classes. Among these macrofungi species; 36 are edible, 38 are inedible and 14 are poisonous. The determined macrofungi samples are stored in the Mycology Research Laboratory of the Department of Biology Faculty of Science, Van Yüzüncü Yıl University. The systematics of the determined macrofungi species, ascocarp or basidiocarp photographs, local edibility status, distributions and other characteristics are also given.