Kadastro bilgi sisteminin coğrafi bilgi sistemi içerisindeki yeri ve önemi
- Tez No: 57818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET“Bilgi Çağı”olarak adlandırılan çağımızda kadastro kavramı da artık Arazi Bilgi Sistemi kavramına yönelmiştir. Bilim ve teknolojideki gelişmeler ve fiziksel çevredeki düzenlemeler için gerekli kaynakların belirlenmesi, çeşitli yorumlar kazandırılarak kullanıcının hizmetine sunulması ile çok amaçlı kadastro sistemi şeklini almıştır. Bu sistemin temelinde, kadastral bilgilerin sayısallaştınlması ve buna bağlı olarak standart topoğrafîk kadastral (STK) haritaların elde edilmesi, mülkiyet sicil sisteminin otomasyonu ve sonuçta bir bilgi sisteminin oluşturulması yatmaktadır. Bu çalışmada, öncelikle bilgi sistemleri ile ilgili kısa bir açıklamadan sonra, kadastrodan çok amaçlı kadastroya ve buna da bilgi sistemlerinin dahil edilmesi ile Kadastro Bilgi Sistemi şekline dönüşmesi incelenmiştir.Kadastro Bilgi Sistemi hakkında, ülkemizdeki çalışmalardan bahsedilerek mevcut sorunların çözüm yollan belirlenerek, konu ile ilgili bazı öneriler getirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Coğrafi Bilgi Sistemi, Kadastro Bilgi Sistemi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Statement and Importance of Cadastre Information System In The Geopraphical Information System In todays are mentioned as information age, the concept of cadastre is transformed to the multipurpose cadastre system with the determination of the necessary sources for the arrangements on the physical environment and the presentation to the serves of the users by adding new interpretation, parallel to the developments of science and technology. In the base of this system; digitizing of cadastral informations, obtaining standard cadastral maps depends on this the automation of properties regisration system and as result creation of an information system lies. In this study, the problems and their solutions in the creation phase of units of such an information system are handled, furthermore, information entry and updating subjects are also examined. Key Words : Geographical Information System, Cadastre Information System, The General Directory of Land Registry and Cadastre VI