The effects of leverage ratio's components on credit risk (CDS spreads)
Finansal kaldıraç oranı bileşenlerinin kredi temerrüttakası farklarına etkisi
  1. Tez No: 578266
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞLAR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez, kredi riskinin en genel belirleyici faktörü olan, gerek piyasa verilerine dayanan teorik yapısal modeller tarafından gerekse muhasebe verilerine dayanan kredi risk modelleri tarafından ortaklaşa önerilen finansal kaldıraç oranını kapsamlıca incelemektedir. Geçmişteki diğer çalışmalardan farklı olarak bu tez, ilk defa şirketlerin sahip oldukları değişik borç türlerinin kredi temerrüt takası farkını nasıl etkilediklerini araştırmaktadır. Bu çalışma finansal kaldıraç oranını borç türlerine göre bileşenlerine ayırmaktadır. Bu bileşenler, finansal piyasa borç kaldıracı, banka borcu kaldıracı ve ticari borç kaldıracıdır. Elde eldilen sonuçlara göre, finansal piyasa borç oranı bir sonraki çeyrekteki kredi temerrüt takası farkını pozitif şekilde ve diğer kaldıraç bileşenlerine kıyasla en çok etkilemektedir. Öte yandan, kredi temerrüt takası farkı, banka borç kaldıracına pozitif tepki verirken, ticari borç kaldıraç oranına istatistiki olarak tepki vermemektedir. Bu sonuçlara ek olarak, kredi temerrüt takası farkının ticari alacaklardan istatistiki ve ekonomik açıdan önemli şekilde etkinlendiği de tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze in detail the most common determinant of credit risk, the leverage ratio, proposed both by theoretical structural risk models relying on market information and credit risk models depending on accounting data. Distinct from previous works, this study is the first one which investigates how different types of debt affect corporate CDS spreads. We decompose leverage ratio into its components: market debt, bank debt, trade credit leverage ratios by account type classification. The results suggest that debt to financial markets (commercial papers, bonds, etc.) influences positively the next period's CDS spread more than other debt types. CDS spread also reacts positively to bank debt leverage, whereas not to trade credit leverage. Furthermore, we find that CDS spread is statistically responsive to trade receivables.