Sosyal medya ağında paylaşılan sanat eserlerinin toplumun sanat algısına etkisi
The effect of artworks shared in social media network on social perception of art
  1. Tez No: 578273
  2. Yazar: SELDA PİRİ ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SALDERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sanatçılar kendilerine özgü olan öznel bakış açıları ile duygularını, heyecanlarını, hayal güçlerini ve yeteneklerini hareket, ses, çizgi, renk, doku, kelimeler vb. birçok farklı formda yansıtarak özgün sanat eserleri ortaya çıkarmaktadır. Sanat eserlerinin izleyici ile buluşması için, müzeler ve galeriler gibi mekânsal alanlar sunum alanı olarak yaygın bir şekilde geçmişten bugüne kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarının ilk önce algılanan mekânsal sınırları, günümüzün değişen koşullarının bir yansıması olarak ve sürekli artan bir hızla değişen-gelişen teknolojinin bir sonucu olarak ortaya çıkan internet aracılığı ile de yeniden kurgulanmaktadır. Özellikle son on yıllarda aktif kullanım alanına sahip olan sosyal paylaşım ağları, sanatçıların ve üretimlerinin daha geniş kitlelerce tanınması açısından önemli katkılar sağlamaktadır. Sosyal medyanın bu artan gücüyle günümüzde üretilen sanat yapıtının etki alanı artık hem eskisi gibi sadece yapıldığı ülkenin ya da yakın çevresinin ile sınırlandırılmıyor hem de neredeyse tüm dünyayı saniyeler içinde dolaşabiliyordu. Unutulmamalıdır ki; bu muazzam değişim ve dönüşüm yeni sosyal medya alanlarını da doğurdu. Bu perspektiften bakıldığı zaman sosyal medya ağlarından en yaygın kullanım alanına sahip olan Facebook, toplumdaki bazı dönüşümleri ölçme ve saptama konusunda başvurabileceğimiz önemli bir kaynak niteliği de taşımaya başlamıştır. Facebook'un bu özelliğinden faydalanarak özellikle bu sosyal medya ağında paylaşılan sanat eserlerinin toplumun sanat algısına etkisini ölçmenin bir gereklilik olduğu gözlenmiştir. Bu kapsamda; Ankara ilindeki üniversitelerin güzel sanatlar alanında eğitim alan öğrenciler içinden seçilen toplam yüz öğrencinin katılımıyla; Facebook'ta paylaşılan sanat eserlerinin toplumun sanat algısına etkisinin incelenip değerlendirileceği bir etki araştırması yapılmıştır. Daha önceden uzman görüşleri alınarak hazırlanmış olan görüşme formu, söz konusu öğrencilere yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak uygulanmıştır. Temel olarak, bu kullanıcıların Facebook sosyal paylaşım ağını, sanatsal uygulamalarla karşılaşmaları ve toplumun sanat algısı bağlamında olumlu-olumsuz etkilenmeleri açılarından araştırılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler kodlama sistemi ile sayısal verilere dönüştürülmüş ve nicel araştırma yöntemlerine göre istatistiksel yöntemlere uygun olarak analiz edilerek, mantıksal ve çıkarımsal sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca konunun daha anlaşılır olması açısından uzman görüşlerinin de ışığında; nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz yöntemi ile sahadan toplanan veriler içinden farklı görüşlerden örnekler alınarak, görüşülenden elde edildiği şekilde değiştirilmeden ilgili analizden oluşan tabloların altında verilmiştir. Sonuç olarak, araştırma grubu bağlamında Facebook'ta paylaşılan sanat eserlerinin toplumun sanat algısına etkisinin olumlu yönde olduğu, öğrencilerin karşılaştıkları paylaşımların sergi veya gösterime gitme konusunda motive ettiğini, sanatın yaygınlaşmasına-gelişmesine katkı sağladığı ve yapılan paylaşımların sanat eserinin değer ve önemini azaltan bir unsur olmadığı yönünde genel görüşün hakim olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Artists create unique artworks by reflecting their emotions, excitement, imagination and talents in many different forms such as movement, sound, line, color, texture and words with their unique point of view. Spatial spaces, such as museums and galleries, have been widely used from the past to the present as presentation spaces for art to meet the audience. The perceived spatial boundaries of these areas of utilization are also reconstructed through the internet, which is a reflection of today's changing conditions, and as a result of a rapidly improving and evolving technology.In particular the social networking sites, which have been actively used in recent decades, have made significant contributions to the recognition of artists and their works by a wider audience.With the increasing power of social media, the sphere of influence of the work of art produced today is not only limited to the country of origin or its surroundings, but becomes able to travel the world within seconds. It is noteworthy that this tremendous change and transformation has also created new areas of social media. From this perspective, Facebook, which has the most widespread area of use among social media networks, has become an important resource for measuring and detecting some transformations in society. In the face of this feature of Facebook, it is a necessity to measure the effect of artworks shared in this social media network on society's perception of art. In this context, with the participation of 100 students from the fine arts faculties in Ankara, an impact research was conducted to examine and evaluate the effects of artworks shared on Facebook on society's perception of art. The interview form, which was prepared with the support of experts, was applied to the students through face to face interviews. Basically, these users were investigated in terms of their encounter with artistic practices and their positive and negative impressions within the framework of the social perception of art. The data obtained from the interviews were converted into numerical data by a coding system and analyzed quantitatively in accordance with statistical and logical methods and then inferential results were obtained. In addition, in order to make the subject more comprehensible in the light of expert opinions, the data collected from the field through descriptive analysis, which is one of the qualitative research methods, is provided under the tables consisting of the relevant analysis without changing the way it is obtained from the interviewee. As a result, in the context of the research group, it has been concluded that the artworks shared on Facebook generally had a positive impact in the society's perception of art, motivated the students to visit exhibitions or shows, contributed to the dissemination and development of art, and that the posts on social media are not an element that decreases the value and importance of the artwork.