2000 sonrası dönemde Türkiye de tarım ve hayvancılık politikaları : Kars ili örneği
Turkey also agriculture and livestock policies in the period after 2000: Kars example
- Tez No: 578302
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYKIRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye, tarım ve hayvancılık bakımından bölge ülkeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Türkiye, gerek coğrafi ve gerekse iklimsel şartlar yönünden tarım ürünleri üretmeye çok elverişli bir yapıya sahip olması nedeniyle, tarımsal üretimde ve özellikle gıda maddeleri üretiminde dünya üzerinde kendi kendine yeterli az sayıda ülkeden birisi olma potansiyeline sahiptir. Ancak bu potansiyelin istenilen ölçüde değerlendirildiğini söylemek pek mümkün değildir. Aynı durum Kars ili özelinde de karşımıza çıkmaktadır. Kars ili ekonomisinde tarım sektörü önemli bir yere sahiptir. İlde tarımsal faaliyetler genellikle, tahıl tarımı ve mera hayvancılığında yoğunlaşmıştır. Kars ili tarımsal hasılasının Doğu Anadolu Bölgesi tarımsal hasılası içindeki payı yaklaşık %6'lar, ülke içindeki payı ise yaklaşık %0,40'lar seviyesindedir. Bu oranlar geçimini büyük oranda tarımsal faaliyetlerle sağlamaya çalışan bölge halkı açısından oldukça yetersizdir. Bölgenin tarımsal potansiyelinin geliştirilmesi ve daha da önemlisi yapılacak üretimin katma değere dönüşebilmesi açısından; bölgenin tarımsal sorunlarının doğru tespit edilmesi, bölge gerçekleriyle uyumlu teşvik politikalarının hayata geçirilmesi, tarımsal teknolojinin yaygınlaştırılması, tarımsal işletme sayısı ve büyüklüğünün artırılması ve mevcut alt yapı eksikliklerinin giderilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey has an important place among countries in the region in terms of agriculture and livestock. Turkey, in terms of both its geographic and climatic conditions to produce agricultural products has a very favorable structure, so Turkish economy has the potential to be one of the few self-sufficient countries in the world in agricultural production and especially in food production. However, it is not possible to say that this potential is evaluated to the desired extent. The same situation has been appeared in the Kars province. Agricultural sector has an important place in Kars province's economy. Agricultural activities in the province have been generally concentrated in grain farming and pasture livestock. The share of Kars agricultural production in the Eastern Anatolia Region is around 6% and its share in the country is around 0.40%. These rates are quite inadequate for the people of the region who try to earn their livelihood mainly through the agricultural activities. In order to develop the agricultural potential of the region and, more importantly, to turn the production into value added, the agricultural problems of the region must be identified correctly. Furthermore, implementing incentive policies in line with the realities of the region, spreading agricultural technology, increasing the number and size of agricultural enterprises, and eliminating the existing infrastructure deficiencies are also necessary.