Türkiye'de doğu ladini (Picea orientalis (L.) Link.)'nde zarar yapan böcekler ve bazı türlerin yırtıcı ve parazitleri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 57841
  2. Yazar: BEŞİR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEREZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Doğu Ladini {Picea orientalis (L.) Link.)'nin ana vatanı Doğu Karadeniz Bölgesi ve Kafkas dağlandır. Türkiye'de 444 933 hektar alanda saf ve genellikle kayın, sarıçam ve göknarlarla karışık meşcereler yapmaktadır. Bu karışımlarda birinci derecede asli ağaç türüdür. Picea orientalis Doğu Karadeniz bölümünde iğne yapraklı türlerden Pinus sihestris L. ve Abies nordmanniana (Stev.) Spach.'a nazaran odunda ve kabukta üreyen zararlı böceklerin esas konukçu ağacıdır. Bu çalışmada ladin ormanlarında tespit edilen böceklerin yayılışı, zararı, biyolojileri ve ekonomik önemleri belirlenmiştir. Ormanda ve istihsal alanlarında belirlenen tuzak ağaçlarından alman böcekli numuneler laboratuvara getirilerek kutu ve kütüklerde yetiştirilerek, biyolojileri gözlenmiştir. Bu çalışmaya başlanıldığında literatür taraması sonucu Türkiye'de Doğu Ladininde zararlı 38 böcek türü olduğu büdirilmektedir. Ancak bu çalışma sonucunda literatür kayıtlan dışında Doğu Ladininin 46 zararlı böcek türü ve bunların bazılarına ait 40 yırtıcı ve parazit tür tespit edilmiştir. Zararlı böcek türleri Orthoptera, Homoptera, Coleoptera, Hymenoptera ve Lepidoptera takımlarında değişik 18 familya içerisinde yer almaktadır. Yırtıcılar ve parazitler ise değişik 17 familya içerisinde bulunmaktadır. Tespit edilen zararlı türlerden 7'si ve yırtıcılardan ise 14'ü Türkiye böcek faunasına bu çalışma ile yeni dahil edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Doğu Ladini, Zararlı böcekler, Yırtıcı ve parazitler. I
Özet (Çeviri)
Oriental spruce {Picea orientalis (L.) Link.) is one of the native tree species of the Eastern Black-Sea Region and Caucasus mountains. The species has been lied at 444 933 hectares in Turkey and they are generally spruce forms mixed stands with Oriental beech, Scotch pine and Nordmann's fir and the spruce is the first degreewood species in these forests. Oriental spruce is optimum hosts of pest insects in wood and bark increasing according to Scotch pine and Nordmann's fir from Conifers species in Eastern Black Sea Region. At this study, the insects identified in spruce forests are distribution, pest status, biologies and economic significances are described. The insect material's optained from trap trees determined in spruce forest and production fields have been observed to rear into boxes and logs. it is informed that at the study beginning 38 insect species damaging of Oriental spruce were founded in Turkey by the literature research. However by the research results exterior of the literature enrolments there were founded 46 pest insects at the Oriental spruce and relating to some of the species 40 predators and parasites species were established. Pest insects species are Orthoptera, Homoptera, Coleoptera, Hymenoptera and Lepidoptera orders has been found in 18 varied families. Predators and parasites are fixed in 17 varied families. With this research 7 species of pest insects and 14 species of predators have added to the insect fauna of Turkey.KeyWords : Oriental spruce, pest insects, predators and parasites.