Gelir dağılımı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Üst-orta gelir grubunda yer alan bazı ülkeler üzerine bir inceleme
- Tez No: 578410
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İstatistik, Economics, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Refah seviyesi, insanların yaşam kalitesini ortaya koyuyor. Yüksek refah seviyesine sahip ülkelerde, gelir dağılımı adil ve gelir dağılımı adaletsizdir. Gelir dağılımını etkileyen birçok ekonomik parametre vardır. Literatürde ekonomik büyümenin gelir dağılımına etkisi üzerine birçok çalışma vardır. Bu iki değişken arasındaki ilişki ilk olarak araştırmacı Kuznets tarafından araştırıldı. Kuznets'in sunduğu Ters-U hipotezine göre, ekonomik büyüme gelir dağılımındaki adalet seviyesini bir dereceye kadar arttırmakta ve ardından gelir dağılımı düzelmeye başlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, 2002-2015 yılları arasındaki ekonomik gelir artışının üst-orta gelirli ülkeler de dahil olmak üzere gelir dağılımına etkisini incelemektir. Bu çalışmada panel veri analizi yöntemi kullanılmıştır. Kuznets'in hipotezinin aksine, U şeklinde bir grafik elde edildi. Bu sonuca göre, kişi başına düşen gelir arttıkça, gelir eşitsizliği azalır ve belirli bir dönüm noktası artar. Bu nedenle, küreselleşmenin artan kapitalizm ve sosyal devlet konsantrasyonuyla yoğunlaştığı bir dönemi içeren çalışmada, bir ters-U değil, bir U sosyal ilişkisinin varlığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The level of welfare indicates the quality of life for people. In countries with a high level of prosperity, income distribution is fair and income distribution is unjust. There are many economic parameters affecting income distribution. There are many studies on the effect of economic growth on income distribution in the literature. The relationship between these two variables was first investigated by the researcher Kuznets. According to the Reverse-U hypothesis presented by Kuznets, economic growth increases the level of justice in income distribution to some extent and then the income distribution starts to improve. The aim of this study is to examine the effect of the economic income increase between 2002 and 2015 on income distribution including upper-middle income countries. In this study, panel data analysis method is used. Unlike Kuznets' hypothesis, a U-shaped graph was obtained. According to this result, as income per capita increases, income inequality is reduced and a certain turning point increases. Therefore, in a study where globalization was concentrated with increasing capitalism and social state concentration, the existence of a U-social relationship, not a reverse-U, was determined.