Tedarik zinciri uygulamalarının işletme performansına etkisi: Otel işletmelerinde bir araştırma
The effect of supply chain applications on business performance: A research in hotel companies
  1. Tez No: 578416
  2. Yazar: EMİN GÜLSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ ZAFER ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Otel işletmeleri, müşteri bağımlılığını ve müşteri sadakatini sağlamak için müşteri istek ve ihtiyaçlarını tam zamanında karşılamayı hedeflemektedir. Bu hedefin gerçekleşmesi otel tedarik faaliyetlerinin başarısı ile doğrudan ilişkilidir. Otel tedarik faaliyetlerinin başarılı olabilmesi için ise otel işletmeleri doğru tedarik zinciri içinde yer alarak doğru tedarik zinciri uygulamalarına yönelmesi gerekmektedir. Bu çalışma da Bursa ilinde faaliyet gösteren otel işletmelerinin uyguladıkları tedarik zinciri uygulamalarının işletme performansı üzerindeki etkisinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda Tedarik zinciri uygulamaları kapsamında yer alan lojistik entegrasyon, teslimat uygulamaları ve bilgi teknolojileri kullanımının otel işletme performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Fakat tedarik zinciri ortaklığı tedarik zinciri uygulamasının otel işletme performansı üzerinde anlamlı bir etki yaratmadığı gözlemlenmiştir. Bu durum otel işletmelerinin kalite, maliyet vd. tedarikçi seçim kriterlerinin etkin olması nedeniyle tedarik zinciri ortaklığı kurmak yerine tedarikçi çeşitliliği sağlayarak ihtiyaç durumuna göre tedarikçi temini gerekmesine dayandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hotel businesses aim to meet customer requests and needs in a timely manner to ensure customer loyalty and customer dependence. The realization of this goal is directly related to the success of hotel procurement activities. In order for hotel procurement activities to be successful, hotel enterprises should be in the right supply chain and should be oriented towards the right supply chain applications. In this study, it is aimed to measure the effect of supply chain implementations applied by hotel enterprises operating in Bursa on the operational performance. As a result of the research, it has been determined that logistics integration, delivery applications and use of information technologies within the scope of supply chain applications have a significant effect on hotel operating performance. However, it has been observed that the strategic supply partnership supply chain application has no significant impact on hotel business performance. This is due to the fact that hotel enterprises need to supply suppliers according to the need by providing a variety of suppliers instead of establishing strategic procurement partnerships because the quality, cost and other supplier selection criteria are effective.