Avrupa Birliği'nin enerji politikası ve Brexit
Energy policy of the European Union and Brexit
  1. Tez No: 578428
  2. Yazar: AHMET BAŞAR KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL MEHTER AYKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Enerji kaynakları yeryüzüne eşit dağılmadığı gibi, enerji üretimi de dünya genelinde eşit oranda gerçekleşmemektedir. 1995 yılı itibariyle 9263 milyon ton olan dünya toplam enerji üretim hacmi, 2016 yılı itibariyle 13764 milyon tona ulaşmıştır. 28 üye devletten oluşan Avrupa Birliği, son yirmi yıllık dönem içeresinde enerji üretimi mütemadiyen azalan yegane bloktur (1995 yılı itibariyle 967 milyon ton, 2016 yılı itibariyle 759 milyon ton). Üye devletlerden Birleşik Krallık enerji üretiminde kendi kendine yeten bir ülke konumundan, ihtiyaç duyduğu enerjiyi ithal eden ülke konumuna geçmiştir. 2016 yılı itibariyle Birleşik Krallık'ın ithalat bağımlılığı %35,3 olarak gerçekleşmiştir. Gerek Birleşik Krallık, gerekse Avrupa Birliği son dönemde iki temel güçlükle karşı karşıyadır: Bunlardan birincisi, giderek artan enerji talebini kendi kaynaklarıyla karşılayamamasıdır. İkincisi ise, Birleşik Krallık'ın üyelikten çekilme kararının uygulamaya aktarılması sürecinde ortaya çıkan belirsizlikler ve bunun gerek Birleşik Krallık enerji piyasaları, gerek Avrupa Birliği iç enerji piyasaları, gerekse Avrupa Enerji Birliği üzerinde tam olarak hesaplanamayan etkilerinin bulunmasıdır. Bu çalışmanın amacı, AB'nin enerji politikasını Birleşik Krallık'ın çekilme kararı ile ilişkilendirerek analiz etmektir. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birimci bölümü küresel ölçekte enerji akışına, ikinci bölümü Avrupa Birliği düzeyinde enerji politikasının yapısına, üçüncü bölümü ise Birleşik Krallık'ın üyelikten çekilme sürecine ve bu bağlamda enerji piyasalarına etkisine ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
While energy sources are not distributed equally to the earth, energy production is not evenly occurring worldwide. The total energy production volume of 9263 million tonnes in 1995, has reached 13764 million tonnes as of year 2016. The European Union, consisting of 28 member States, is the only block that the energy production has declined in the last two decades (967 million tonnes as of 1995, 759 million tonnes as of 2016). As a member of the EU, the United Kingdom has changed its position from a self-sufficent country of energy production, to a country that imports the energy it needs. As of 2016, the UK's import dependence was 35.3%. Both the United Kingdom and the European Union have faced two fundamental challenges in the recent period: The first is the inability to meet the growing demand for energy with its own resources. The latter are uncertainities arising from the process of transferring the UK's decision to withdraw from membership. And these uncertainties are the implications of the United Kingdom energy markets, the European Union's internal energy markets and the European Energy Union, which cannot be fully calculated. The purpose of this study is to analyse the EU's energy policy by associating it with the UK's decision to withdraw. The first section of this three-part study is dedicated to the energy flow on a global scale, the second part to the structure of the energy policy at the European Union level, and the third part to the United Kingdom's withdrawal from the membership and its impacts on the energy markets.