Yonca silajlarına atık reçel karışımı ilavesinin silaj fermantasyonu, aerobik stabilite ve in vitro sindirilebilirlik üzerine etkileri
The effects of waste jam mixture on silage fermentation, aerobic stability and in vitro digestibility of alfalfa silages
  1. Tez No: 578484
  2. Yazar: DAMLA YAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SOYCAN ÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırma, atık reçel karışımı ilavesinin yonca silajının fermantasyonu, aerobik stabilitesi ve in vitro sindirilebilirlik üzerine etkilerini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Yonca, Ekim ayında çiçeklenme başlangıcında hasat edilerek soldurulmuştur. Atık reçel karışımı önce bir süzgeç yardımıyla katı ve sıvı olarak iki kısıma ayrılmıştır. Kontrol grubuna 20 ml/kg yonca düzeyinde saf su ilave edilmiştir. Deneme grupları: Sıvı kısım RI:50mg/20ml saf su, RII:100mg/ 20ml saf su/kg yonca, katı kısım RPI:30 mg/30ml saf su ve RPII:60 mg/30ml saf su/kg yonca olacak şekilde oluşturulmuştur. Silajlar kapalı bir depoda 60 gün süresince fermantasyona bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the effects of waste jam mixture addition on fermentation, aerobic stability and in vitro digestibility of alfalfa silage. Alfalfa was harvested at the beginning of flowering in October and withered. The waste jam mixture was first divided into two parts as solid and liquid by means of a sieve. To the control group was added 20 ml / kg alfalfa pure water. Experimental groups: Liquid fraction RI: 50mg / 20ml pure water, RII: 100mg / 20ml pure water / kg alfalfa, solid fraction RPI: 30mg / 30ml pure water and RPII: 60mg / 30ml pure water / kg alfalfa. The silages were allowed to ferment in a closed storage for 60 days.