Kaligrafi ve tipografinin afiş sanatına yansımaları
Reflections of calligraphy and typography on poster art
- Tez No: 578485
- Danışmanlar: PROF. TEVFİK FİKRET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kaligrafi ve Tipografi grafik tasarımın temel ögelerinden başlıcasıdır. Afiş tasarımı ise, bu iki ögeyi barındırarak, mesaj iletme amacı taşıyan önemli bir görsel iletişim aracıdır. Gutenberg ile ortaya çıkan tipografi kavramı, zamanla büyük ölçüde gelişerek sadece bir iletişim aracı olmaktan çıkıp, tasarım ögesine dönüşmüştür. Kaligrafi ise, zamanla modern çağa ayak uydurarak gelişmiş, dünyanın her yerinde oldukça fazla görülen bir yazı sanatı haline gelmiştir. Bu iki terimin, 1800'lü yıllarda kendini daha çok göstermeye başlayan afiş sanatına önemli yansımaları olmuştur. Özellikle tipografi, Bauhaus ve Yeni Tipografi hareketiyle afiş tasarımında öne çıkmaya başlamış, bu durum üzerine birçok kitap ve makale yazılmıştır. Çalışmada afiş tasarımında tipografi ve kaligrafinin gelişimi araştırılmış, bununla beraber afiş tasarımına yansımaları incelenmiştir. Özellikle günümüzdeki afiş tasarımlarının geneline bakıldığında, fotoğraf veya illüstrasyon kullanımı hala devam etse de, kaligrafik ve tipografik tasarımlar ön plana çıkmaya başlamıştır. Tez çalışması süresince çağdaş kaligrafik afiş tasarımlarına daha çok yer verilmiş, çeşitli tasarımcılarla yapılan röportajlarda bu konu hakkında farklı bakış açıları ve fikirlere rastlanmıştır. Artık kaligrafi ve tipografi afiş tasarımında adeta tasarımın kendisi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda, çağdaş afiş tasarımlarında mesaj iletme kaygısı korunarak, tasarımdaki kaligrafi ve tipografinin tek başına kullanıldığı, okunurluk kaygısının en aza indirildiği, buna rağmen herhangi bir illüstrasyon veya görsele ihtiyaç duymadan, verilmek istenen mesajın oldukça net ve akılda kalıcı bir biçimde verilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Calligraphy and Typography are the main elements of graphic design. Poster design is an important visual communication tool with the purpose of consisting these two elements and consisting the message. The concept of typography, which emerged with Gutenberg, has evolved to a great huge in time and has converted a design element. The calligraphy has developed over time by keeping up the modern era, has become an art of writing that is seen in many parts of the World. In the 1800s, these two terms which began to show itself more in the poster design has been a significant reflection. Especially typography, Bauhaus and New Typography movement has began to began prominent in the arts of posters, many books and articles on this situation has been written. In this study, the use of typography calligraphy in posters were investigated and their reflections on poster design were examined. Especially in today's posters designs, calligraphic and typographic designs have started to come to the forefront. Modern calligraphic poster designs were given more during the thesis study; interviews with various designers showed different perspectives and ideas on this issue. In these days, calligraphy and typography are used in the arts of posters as design itself. In this issue, it has been observed that calligraphy and typography are used alone in design and sending message anxiety is minimized while maintaining the concern of consisting messages in contemporary poster designs, and that the message can be given in a very clear and memorable way without the need for any illustrations or visuals.