Düzenli egzersiz yapan bireyleri rekreasyonel egzersize motive eden nedenler ile algıladıkları sağlık çıktıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between recreational exercise motivation and perceived health outcomes from individuals who exercise regularly
  1. Tez No: 578495
  2. Yazar: ÖZGE BEKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TENNUR YERLİSU LAPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde bireylerin serbest zamanlarında yoğun bir şekilde rekreasyonel egzersizlere katıldıkları görülmektedir. Bu egzersizlere katılırken farklı motivasyonlarla hareket ettikleri literatürde raporlandırılmıştır. Özellikle sağlık, rekabet, dış görünüm, sosyalleşme, eğlence ve becerilerin gelişimi gibi faktörlerin egzersiz motivasyonunda etkili olduğu bilinmektedir. Algılanan sağlık çıktıları ise, bireylerin yaptıkları egzersizden algıladıkları sağlığa yönelik faydaları kapsamaktadır. Bu çalışmada, bireylerin rekreasyonel egzersiz motivasyonu faktörleri içerisinde hangisinin en yüksek olduğunu saptamak, her bir motivasyon faktörünün rekreasyonda algılanan sağlık çıktıları ile ilişkilerini incelemek ve en yüksek ilişkiyi gösteren faktörün egzersiz motivasyonunu ne kadar yordadığını tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Çalışmanın örneklemini; Antalya'da farklı fitness merkezlerine devam 170 erkek (Ortyaş=26,86±7,81) ve 124 kadın (Ortyaş=30,90±9,201) toplam 294 (Ortyaş =28,57±8,648) katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Türkçe adaptasyonu Gürbüz ve ark. tarafından yapılan“Rekreasyonel Egzersize Güdülenme Anketi (REMM)”ve Türkçe adaptasyonu Yerlisu Lapa ve ark. tarafından yapılan“Rekreasyonda Algılanan Sağlık Çıktıları Ölçeği (RASÇÖ)”kullanılmıştır. REMM'in Chronbach Alfa katsayısı ölçeğin geneline ilişkin .94 iken, alt faktörlerine ilişkin sırası ile .90, .87, .81, .89 ve .82 arasında değişirken, RASÇÖ'nin ise geneline ilişkin .92'tür. Verilerin çözümünde Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu ve basit doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin egzersiz motivasyonu faktörleri puan ortalamaları sırasıyla sağlık 4.34, beceri gelişimi 4.19, dış görünüm 4.19, sosyal ve eğlence 3.71 ve rekabet 3.38 şeklinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today it is observed that individuals intensely participate in recreational exercises in their leisure time. It is reported in the literature that they act on several motivations while participating in such exercises. It is known that various factors are influential for exercise motivation, mainly; health, competition, appearance, social/enjoyment and skills development. Perceived health outcomes contain the health benefits perceived by the individuals as resulting from their exercises. In this study, it is aimed to determine which of the recreational exercise motivation factors of individuals is the greatest; to analyse the association between each motivation factor and the perceived health outcomes of recreation and to ascertain the predictive level that most-associated factor can show for the exercise motivation. Quantitative research method is used in the research and it is designed in the relational screening model. The samples of the research add up to a total of 294 participants (Meanage=28,57±8,648) including 170 men (Meanage=26,86±7,81) and 124 women (Meanage=30,90±9,201) that are going to different fitness centres in Antalya.“Recreational Exercise Motivation Measure (REMM)”adapted into Turkish by Gurbuz et al. and with“Perceived Health Outcomes of Recreation Scale (PHORS)”adapted into Turkish by Yerlisu Lapa et al. have been used as a data-gathering tool. Chronbach's Alpha coefficient for the whole REMM is .94 and it ranges between .90, .87, .81, .89 and .92, respectively, for its sub-factors; while the coefficient for the whole PHORS is .94. Pearson Product-Moment Correlation and simple linear regression analysis have been used for data analysis. It is found out that point averages of the exercise motivation factors of the participating individuals are as follow; health 4.34, skills development 4.19, appearance 4.19, social/enjoyment 3.71 and competition 3.38, respectively.