İşletmelerin sürdürülebilirliği açısından iç denetimin rolü ve önemi
The role and importance of internal audit in terms of sustainability of enterprises
  1. Tez No: 578496
  2. Yazar: BAYRAM KERİM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUĞRUL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İşletmelerin tüm süreçlerinde gelişmekte olan verimlilik bilinci, rekabet koşullarındaki gelişmelerin etkin yönetilmesi ihtiyacı ve şeffaflaşma durumu kurumlar açısından iç denetimi gerekli kılmaktadır. İç denetim, örgütün hizmetlerinin daha etkin olması için örgüt faaliyetlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla örgütün içinde oluşturulan bağımsız değerleme fonksiyonu olarak bilinir. İç denetimin esas hedefinin işletmenin yönetimine ilişkin gereksinimlerini etkili şekilde karşılayabilmektir. Bu sebeple iç denetim biriminin yapısı, gereksinimleri karşılayabilmek için gerekli bilgiden ve sistemin etkin çalışabilmesi için gerekli bir takım materyallerden oluşmaktadır. Teknolojik gelişmelerin artmasıyla birlikte işletmelerin küresel rekabet ortamında var olmaları, işletmelere bazı faydalar sağladığı kadar problemler de çıkartmaktadır. Problemlerin ortaya çıkmasıyla beraber, işletmelerin varlıklarını gelecekte nasıl devam ettirebilecekleri hususunda tartışmalar meydana gelmiş ve bunun neticesinde sürdürülebilirlik kavramı ortaya çıkmıştır. Zamanla işletmelerin bulundukları çevreye karşı bazı sorumlulukları ortaya çıkmıştır. Günümüz rekabet koşullarında işletmelerin ayakta kalabilmesinde sadece ekonomik performansları yeterli olmamakta, sosyal ve çevresel etkileri de önemli bir konuma gelmiştir. İşletmelerin sürdürülebilir olmalarında ortaya çıkan ekonomik, çevresel ve sosyal performanslar“Kurumsal Sürdürülebilirlik”kavramını ortaya çıkartmıştır. Bu araştırmanın amacı, işletmelerin sürdürülebilirliğinin sağlanmasında iç denetimin taşıdığı önemi ortaya koymaktır. Bu amaçla araştırma bünyesinde konuya ilişkin 63 uzmana 36 soruluk anket formu uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 25.0 programında analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ise şu şekildedir;  Katılımcıların işletmelerin sürdürülebilirliği açısından iç denetimin rolü ve önemine ilişkin görüşleri ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir farklılık vardır.  Katılımcıların işletmelerin sürdürülebilirliği açısından iç denetimin rolü ve önemine ilişkin görüşleri mesleki kıdem/tecrübe arasında anlamlı bir farklılık yoktur.  Katılımcıların işletmelerin sürdürülebilirliği açısından iç denetimin rolü ve önemine ilişkin görüşleri eğitim durumları arasında anlamlı bir farklılık yoktur.  Katılımcıların işletmelerin sürdürülebilirliği açısından iç denetimin rolü ve önemine ilişkin görüşleri unvanları arasında anlamlı bir farklılık yoktur.  Mevcut işyerinde önemli ve öncelikli sürdürülebilirlik konularını belirleme durumu ile katılımcıların mesleki kıdem/tecrübeleri arasındaki ilişkinin ortaya konması amacıyla yapılan ki-kare (chi-square) testi sonucunda, söz konusu değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır (X22(1, N=63)= 6.038, p= .01).  Paydaşlardan gelen tavsiyeleri ve bilgileri değerlendirme durumu ile katılımcıların mesleki kıdem/tecrübeleri arasındaki ilişkinin ortaya konması amacıyla yapılan ki-kare (chi-square) testi sonucunda, söz konusu değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır (X2(1, N=63)= 12.310, p= .00).  Sürdürülebilirlik konularının yarattığı fırsatları ve riskleri değerlendirme durumu ile katılımcıların mesleki kıdem/tecrübeleri arasındaki ilişkinin ortaya konması amacıyla yapılan ki-kare (chi-square) testi sonucunda, söz konusu değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır (X2 (1, N=63)= 15.960, p= .00).  Kurum olarak paydaşların beklentilerini ve kamuoyunda endişe yaratan çevresel, sosyal ve etik sorunları göz önünde bulundurma durumu ile katılımcıların mesleki kıdem/tecrübeleri arasındaki ilişkinin ortaya konması amacıyla yapılan ki-kare (chi-square) testi sonucunda, söz konusu değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır (X2(1, N=63)= 6.038, p= .01).
Özet (Çeviri)
Efficiency in all processes developing awareness of enterprises, competition in the conditions of development of state institutions and the need for effective management of internal control in terms of becoming transparent requires. The internal audit organization to examine and evaluate its activities within the organization that was created in order to serve an independent valuation function. The main purpose of internal control is to effectively meet the needs of business management. Therefore, the structure of the internal audit unit, their needs in order to encounter the necessary information and consist of materials that are required for system to operate effectively. With the increase of technological advances, they have to be businesses in a global competitive environment, businesses the advantages of a team of far is to remove the problems. Together with the emergence of the problem in the future can sustain what emerged in discussions about the assets of enterprises, and as a result the concept of sustainability has emerged. Over time, businesses have responsibilities to the environment in which they are located, a team has emerged. In today's competitive environment, businesses ability to survive not only their economic performance is not sufficient, also the social and environmental impact has become an important issue. Helping businesses become sustainable as they arise in economic, environmental and social performance,“corporate sustainability”concept driven. The aim of this research is to reveal the importance of internal audit in ensuring sustainability of enterprises. For this purpose, a questionnaire was applied to 63 experts about the subject and the data were analyzed in SPSS 25.0 program. The results obtained from the research are as follows;  Işlet There is a significant difference between the participants' views on the role and importance of internal audit in terms of the sustainability of the enterprises and the gender variable.  Tur There is no significant difference between participants' views on the role and importance of internal audit in terms of sustainability of enterprises.  Tur There is no significant difference between the participants' views on the role and importance of internal audit in terms of the sustainability of enterprises.  Işlet There is no significant difference between the participants' opinions regarding the role and importance of internal audit in terms of the sustainability of the enterprises.  As a result of the chi-square test conducted to determine the relationship between the status of determining the important and priority sustainability issues in the current workplace and the professional seniority / experiences of the participants, a significant relationship was found between these variables (X22 (1, N =). 63) = 6.038, p = .01).  As a result of the chi-square test performed to reveal the relationship between the status of evaluating the recommendations and information from the stakeholders and the professional seniority / experiences of the participants, a significant relationship was found between these variables (X2 (1, N = 63). = 12.310, p = .00).  As a result of the chi-square test conducted in order to determine the relationship between the status of the opportunities and risks created by sustainability issues and the professional seniority / experience of the participants, a significant relationship was found between these variables (X2 (1, N = 63). ) = 15.960, p = .00).  As a result of the chi-square test conducted to reveal the expectations of the stakeholders and the environmental, social and ethical issues that cause public concern and the relationship between the professional seniority / experience of the participants, there is a significant relationship between these variables. (X2 (1, N = 63) = 6.038, p = .01).