Türkiye'de uygulanmakta olan yetkilendirilmiş yükümlü statüsünün ithalat ve ihracat gümrük işlemleri üzerine etkisi
Effect of process customs om import and export of being implemented authorized bound status in Turkey
  1. Tez No: 578543
  2. Yazar: AHMET ERİKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARGUN KARACABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yetkilendirilmiş yükümlü statüsünün uygulanması ve bu uygulamanın Türkiye'de ki ithalat ve ihracat işlemleri üzerine etkilerini araştırdığım bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm olan giriş bölümünde Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsünü genel olarak değerlendirdik ve şartlarını inceledik. İkinci bölümde ithalat, ihracat ve gümrük işlemlerinin genel işleyişleri ve yapısı hakkında incelemeler yapıldı. Son bölümde ise bu statüyü almış firmalar ile yaptığımız anket ve görüşmeler neticesinde ortaya çıkan sonuçları analiz edip yorumlamasını gerçekleştirdik.
Özet (Çeviri)
Explores the impact on imports and exports in Turkey, this study is in three parts. In the first section, which is the introduction, we evaluated the Authorized Obliged Status in general and examined the conditions. Investigations were made on the general functioning and structure of the second countries' import, export and customs operations. The last team prepared this status and the results of our surveys and interviews with companies have analyzed and commented.