Ağaç ve orman ürünleri sanayisinde rekabet analizi: Kastamonu ili Tosya ilçesi işletmelerinde bir uygulama
Competitive analysis in wood and forest products industry: an application in Tosya districts in Kastamonu province
- Tez No: 578544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Modern ekonomik yaşamın uzmanlaşmaya ve sertifikasyona büyük önem vermesine karşılık çalışma alanımızdaki kuruluşların çok büyük bir bölümünün uzmanlaşmaya önem verse de sertifikasyona pek ilgi göstermediğinin farkındayız. Bu durum rekabet anlayışıyla hareket eden bu kurumların modernleşme süreçlerini tamamlamadıklarını koşullar ekseninde sistematik ve analitik bir yönetimle hareket ettiklerinin göstergesidir. Ağaç ve orman ürünleri endüstri kuruluşları arasında rekabetçi yapının bariz bir biçimde varlığı söz konusudur. Bu varlık kendi içinde farklı dinamikler neticesinde bilimsellikten görece uzak bir yaklaşım sergilemektedir. Kastamonu ili Tosya ilçesi ağaç ve orman ürünleri endüstrisi alanına ilişkin rekabetçi yapıyı analiz etmeye çalıştığımız bu bilimsel araştırmada faaliyette olan 92 kuruluşla alansal bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma neticesinde rekabet gücünün firmaların yıllık kapasite oranlarına göre anlamlı farklılık gösterdiği ve rekabetin başarıyı arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla beraber modern dünyaya ait olmayan paternalist düşüncenin bu rekabetçi süreçte önemli bir etken olduğu sonucu şaşırtıcı bir durum olarak karşımıza çıkmıştır. Kuruluşların tek kişi üzerinden yönetilmesi, modern ekonomik hayatın temel paradigmalarıyla çelişkili bir durum olarak karşımızda durmaktaysa da yine modern dönemin rekabetçi anlayışının devamlılığına katkı sağlaması bakımından işlevseldir.
Özet (Çeviri)
Despite the fact that modern economic life attaches great importance to specialization and certification, we are aware of the fact that while a great part of the organizations in our field are specialized in specialization, they do not pay much attention to certification. This situation shows that these institutions acting with a competitive approach do not complete their modernization processes and they act with a systematic and analytical management in terms of conditions. The existence of a competitive structure amongst wood and forestry industrial enterprises is obvious. This entity in itself exhibits a relatively distant approach from scientific as a result of different dynamics. This scientific research, which we are trying to analyze the competitive structure of the wood and forest products industry in the Tosya district of Kastamonu province, has been carried out in a spatial analyze with 92 organizations operating. As a result of this study, it has been concluded that the competitiveness varies significantly with the firms' annual capacity ratios and that the competition increases the success. Nevertheless, the result of the fact that paternalist thought which does not belong to the modern world is an important factor in this competitive process has come as a surprise. While managing organizations through one person is contradictory with the basic paradigms of modern economic life, it is still functional in terms of contributing to the continuity of the competitive understanding of the modern era.