Kahramanmaraş yöresinde seralarda kullanılan damla sulama sistemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of drip irrigation systems used for greenhouse in Kahramanmaraş district
  1. Tez No: 578584
  2. Yazar: FULYA KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, 2019 yılında, Kahramanmaraş ilinde 52 sera üreticisi ile yüz yüze görüşülerek yapılan anket çalışmasıyla yürütülmüştür. Yapılan anket sonuçlarına göre üreticilerin seralarına kurmuş oldukları damla sulama sistemlerinin devlet desteği olmadan, diğer üreticilerden aldıkları bilgiler neticesinde uygulamaya koydukları belirlenmiştir. Ayrıca seralarda damla sulama sistemi kullanan üreticilerin %80'i Lise düzeyinde eğitime sahip olduğu gözlemlenmiştir. Üreticilerin %65'inin ilaçlama-gübreleme işlemlerini damla sulama sistemi kullanarak yaptıkları, %60'ının bu işletmelerinde ekstra işçi kullanmadıkları için, işçilikten kazanç sağladıklarını, %45'inin diğer sulama sistemlerine göre kısıtlı bölgelerde damla sulama sisteminin çok daha fazla su tasarrufu sağladığı için tercih ettikleri, zaman tasarrufu ile ekonomik kazanç sağladıkları saptanmıştır. Elde edilen anket sonuçları tam sayım yöntemine göre değerlendirilmiştir. Damla sulama sistemindeki yanlışlıklar (kurulum, kullanım vb.) uzmanlardan destek alınarak aşılabilecektir. Devlet desteği ve diğer kurumların proje destekleri sayesinde damla sulama sistemi kullanımı yaygınlaşacak ve ülkemiz-bölgemiz açısından daha az su kullanımı sağlanarak, daha iyi verimler elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
The study is carried out in 2019 and the 52 greenhouse producers in the province of Kahramanmaraş were surveyed through face to face interviews. According to the results of the survey drip irrigation systems in greenhouses were established based on the knowledge of other greenhouse producers without the any support of the state is determined. Also it is observed that 80% of the producers using a drip irrigation system in greenhouses, were high school graduate. Within the reasons to prefer drip irrigation system, 65% of the producer prefer drip irrigation due to easy pesticide application and fertilization, 60% of the producer use drip irrigation because it is not required to extra labor use, 45% of prefer the drip irrigation system because of it provides more water saving than the other irrigation systems in regions, water resources is limited, and also it provide economic benefit and time saving. Survey results obtained were evaluated according to the full inventory method. Inaccuracies in the drip irrigation system (installation, usage, etc.) can be overcome by taking support from experts. With the support of state and other institutions to the projects, the use of drip irrigation systems will become widespread and less water use is achieved in our region and country, better yields will be obtained.